Pijalnia zdrowej wody powstanie w miejscu, gdzie kiedyś funkcjonował już punkt czerpalny przy ujęciu „Las Gdański”. Uruchomiono go w 2000 r. z okazji 100-lecia Bydgoskich Wodociągów. Przez dwadzieścia lat mieszkańcy mogli zaopatrywać się tam w zarówno w wodę surową, pochodzącą bezpośrednio ze studni, jak i w wodę uzdatnioną. Ale miejsce to ma bardzo długą historię.
Historyczna lokalizacja
Ujęcie wody „Las Gdański” uruchomiono w 1900 r. Bydgoszcz liczyła wtedy około 40 tys. mieszkańców. Do momentu wybudowania ujęcia wody z Brdy na Czyżykówku w 1962 r. „Las Gdański” był podstawowym źródłem zaopatrzenia miasta w wodę pitną. Do 1920 r. odwiercono 34 studnie, które czerpały wodę z poziomu czwartorzędowego. Maksymalny pobór sięgał 6 tys. m3/dobę. W latach 30-tych XXw. ujęcie rozbudowano, a w 1940 roku do eksploatacji zostało włączonych kolejnych dwadzieścia studni. Pierwsze studnie głębinowe oddano do użytku w 1966 roku. Sięgały one trzeciorzędu oraz poziomu kredowego, czyli głębokości około 200 metrów. Dolnokredową warstwę wodonośną eksploatowano intensywnie od 1975 r. Ujęcie zmodernizowano w latach 90-tych XX w. i w latach 2000 – 2009, w ramach realizacji Bydgoskiego Programu Rozwoju Usług Wodociągowych i Kanalizacyjnych. Dziś to jeden z obiektów Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.
Zużycie i pandemia
Przez dwadzieścia lat punkt działał nieprzerwanie, niestety przez ten czas urządzenia zainstalowane w Lesie Gdańskim ulegały stopniowemu wyeksploatowaniu. Na to wszystko nałożyła się jeszcze pandemia koronawirusa.
– Negatywne opinie służb sanitarnych w zakresie korzystania z tego rodzaju punktów poboru wody w okresie pandemii spowodowały, że w roku 2020 punkt czerpalny wyłączono z eksploatacji – wyjaśnia Marek Jankowiak, rzecznik prasowy MWiK w Bydgoszczy.
Nowa pijalnia zdrowej wody jest obecnie w końcowej fazie prac projektowych. Po ich zakończeniu potrzebne będzie jeszcze pozwolenie na budowę, później przyjdzie czas na procedury przetargowe, w których zostanie wybrany wykonawca inwestycji. Wtedy będzie można rozpocząć budowę pijalni i infrastruktury wokół niej.
Miejsce wypoczynku
– Pijalnia będzie oferowała cztery gatunki wody o właściwościach prozdrowotnych. W ramach projektu zaplanowano zadaszone miejsce z ławkami do siedzenia, a także parking dla rowerów – mówi Marek Jankowiak.
Oszklony fragment zadaszenia zapewni ochronę przed deszczem. Infrastruktura całego obiektu pijalni zdrowej wody zapewni spacerowiczom i rowerzystom znakomite warunki do spożycia doskonałej wody i odpoczynku w otoczeniu przyrody.
Karol
Komentarz #171052 dodany 2022-05-27 14:51:43
Chętnie się wybiorę do tego miejsca, bo zdrowia mi się troszkę przyda, szczegolnie teraz jak się przygotowuję do zawodów :D Chodzę też regularnie na sesje tlenowe w Normobaric w Osielsku i zakwasów w ogole nie mam, a ostro trenuje. Mega sprawa :)