Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W ZUO Konin chcą budować reaktory produkujące zielony wodór z biomasy

W ZUO Konin chcą budować reaktory produkujące zielony wodór z biomasy
PAP/dom
14.06.2022, o godz. 7:49
czas czytania: około 3 minut
0

Global Hydrogen we współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie należącym do spółki Boryszew rozpocznie testy reaktorów produkujących gaz syntezowy z biomasy, który może być przetwarzany na zielony wodór. Najpierw jednak musi przejąć twórcę technologii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Teliani Valley Polska, zmieniająca nazwę na Global Hydrogen, to notowana na NewConnect firma, która nawiązała współpracę z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie, który z kolei należy do grupy Boryszew. Współpraca dotyczy rozwoju technologii katalityczno-plazmowego reaktora SynGen, produkującego gaz syntezowy z biomasy, który następnie przetwarzany jest na zielony wodór.

W stronę zielonego wodoru

Strategia działalności Global Hydrogen ma się skupić się na rozwoju technologii produkcji czystego gazu syntezowego, umożliwiającego produkcję zielonego wodoru. Spółka planuje rozpocząć przemysłową produkcję swoich urządzeń i skomercjalizację posiadanej technologii w drugiej połowie 2023 r., a od 2024 r. uruchomić globalną sprzedaż.

“Dalszy rozwój spółki będzie skupiony przede wszystkim na technologii wdrażającej nowatorskie rozwiązania w zakresie produkcji mobilnych, kontenerowych reaktorów wytwarzających zielony wodór z szerokiej gamy biomasy” – podkreślono w komunikacie.

Zaznaczono też, że technologia ta została opracowana przez polski zespół naukowo-technologiczny.

Kontenerowe reaktory

“mPower Green Tech to spółka, która stworzyła technologię pozwalającą na rozproszoną produkcję zielonego wodoru z szerokiego spektrum biomasy, również odpadowej w mobilnych, kontenerowych reaktorach. Zespół mPower Green Tech korzysta z wieloletniego dorobku naukowego prof. Albina Czernichowskiego, pioniera badań nad niskotemperaturową plazmą, a także dr Janusza Przeorka, prof. Romana Domańskiego oraz prof. Andrzeja Jasińskiego” – poinformowano w komunikacie.

– Nasza współpraca będzie polegała na przeprowadzaniu przez Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie testów oraz oceny technologii prototypu katalityczno-plazmowego reaktora SynGen mPower200. Jej zakres uwzględnia badanie materiałów, instalacji i innych elementów reaktora SynGen po to, aby dowiedzieć się, jaka jest jakość przeprowadzanego przez niego procesu czy potwierdzić prawidłowe działanie urządzenia – mówi Manfred Schatovich, przewodniczący rady nadzorczej Teliani Valley Polska.

Schatovich podkreślił, że spółka jest w trakcie rozmów z kolejnymi zakładami utylizacji. – Tego typu podmioty mają dostęp do dużego strumienia odpadów i dysponują odpowiednią infrastrukturą. W związku z tym mają możliwości w zakresie wykorzystywania wodoru i energii z niego wytworzonej – dodał.

Prototyp reaktora SynGe

W komunikacie podano też, że Zakład Utylizacji Odpadów w Koninie, na podstawie umowy zawartej z Global Hydrogen, przekaże tej firmie dokumentację z testów oraz oceny prototypu reaktora SynGen.

“Urządzenie eliminuje ciąg technologiczny oczyszczania brudnego syngazu z substancji organicznych, konwertując smoły, smółki i inne organiczne zanieczyszczenia w czysty gaz syntezowy, zdatny do ekstrakcji i produkcji zielonego wodoru” – wyjaśniono w komunikacie.

– Uzyskane wyniki pomogą nam w udoskonalaniu naszej technologii, nad którą prace trwają już osiem lat. Po testach pilotażowych planujemy komercjalizację naszego rozwiązania i jego rozpowszechnienie na rynki zagraniczne. Polska posiada ogromny potencjał zarówno technologiczny, jak i naukowy w zakresie innowacyjnych technologii niskoemisyjnego wodoru. Chcemy go wykorzystać, widząc, że zainteresowanie zielonym wodorem ciągle rośnie – podkreślił Manfred Schatovich

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024