Europejska Federacja Gospodarki Odpadami (FEAD), zrzeszająca izby gospodarcze z krajów UE (w tym także PIGO), poparła inicjatywę Komisji Europejskiej na rzecz zrównoważonych produktów. Jej głównymi celami są zmniejszenie negatywnego wpływu produktów na środowisko w cyklu życia oraz wdrożenie na rynku wewnętrznym zharmonizowanego podejście do ekoprojektowania.

Holistyczne podejście do zrównoważonego rozwoju poprzez obowiązkowe ekoprojektowanie i surowe wymagania dotyczące ekoprojektu jest niezbędne, ponieważ pozwala zintegrować kryteria zrównoważonego rozwoju środowiskowego w całym łańcuchu wartości produktu, promując zamknięte cykle życia.

Obowiązkowy ekoprojekt

FEAD zdecydowanie popiera obowiązkowe podejście do ekoprojektu, przyjęte we wniosku Komisji. Jak wspomniano w komunikacie KE z 30 marca 2022 r. (COM(2022) 140), projekt produktu dyktuje nawet 80% jego wpływu na środowisko w całym jego cyklu życia. Ponadto produkty zrównoważone z definicji stanowią integralną część gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest ściśle związana z gospodarką odpadami. FEAD w swej opinii wskazuje także, że większość produktów obecnie wprowadzanych na rynek jest projektowana bez jakiejkolwiek lub wystarczającej przydatności do recyklingu i wycofania z eksploatacji. Rosnącą złożoność produktów wprowadzanych na rynek UE można skutecznie uznać za klu...