Kwestia skutecznego sposobu magazynowania energii elektrycznej jest istotna mniej lub bardziej bezpośrednio dla większości z nas. Wielu uczonych i praktyków borykało się z tym problemem, który przybrał na znaczeniu wraz ze wzrostem znaczenia takich pojęć jak energooszczędność, efektywność energetyczna, obniżanie emisji itp. Skutek ich działań można ocenić jako całkiem niezły, choć ciągle nie w pełni zadowalający.  

Wielkość zapotrzebowania na energię funkcjonującego obecnie społeczeństwa stale fluktuuje, jednak w przeważającej mierze doświadczamy jego intensyfikacji. Mając na uwadze to, iż bardzo trudno jest o źródło energii, które charakteryzowałoby się jednocześnie znaczną efektywnością, elastycznością oraz dyspozycyjnością, niezbędne jest podjęcie działań, które pozwolą na usprawnienie istniejących lub stworzenie całkiem nowych technologii magazynowania wygenerowanej energii elektrycznej. Aktualnie w grze jest przynajmniej kilkanaście różnego rodzaju rozwiązań technicznych.  

Akumulatory 

Pierwszą z wymienionych i bezapelacyjnie najczęściej spotykaną opcją są, oczywiście, akumulatory. Wraz z postępem technologicznym stale proponowane są nowe konstrukcje dobrze nam znanych urządzeń umożliwiających gromadzenie coraz większych ilości energii. Stare jednostki kwasowo-ołowiowe zostały po pewnym czasie wyparte przez egzemplarze niklowo-kadmowe. Wynikał...