Konieczne inwestycje w dobie inflacji pozostaną trudne do zrealizowania bez zastosowania instrumentów podziału ryzyka między zamawiającego i wykonawców. W przestrzeni zamówień publicznych to podmioty publiczne mają zasadniczy wpływ na treść postanowień umownych. 

Zamawiający, kreując dokumenty zamówienia, których postanowienia stanowią podstawę sporządzenia, w tym skalkulowania, oferty, muszą mieć na uwadze, że przyjęty przez nich sposób rozłożenia ryzyk wpływa na propozycje kontraktowo-transakcyjne.

Regulacje ustawowe

Powszechnie obowiązujące przepisy, normujące materię kontraktowania przez podmioty publiczne, zawierają rozwiązania, które mają sprzyjać menedżerskiemu podejściu do zamówień publicznych. Zarządcze podejście do wskazanej materii było jednym z flagowych haseł generacji przepisów zamówieniowych uchwalonych w 2019 r. Wprowadzeniu zasady efektywności zamówień publicznych towarzyszyło m.in. zobowiązanie zamawiających do sporządzania analiz potrzeb i wymagań, raportów z realizacji zamówień. Skierowane większej uwagi na materię umów o zamówienia publiczne skutkowało m.in. zobligowaniem zamawiających do formułowania tzw. dużych klauzul waloryzacyjnych, określenia w umowach maksymalnej wysokości kar umownych czy zakazania korzystania z tzw. klauzul abuzywnych.

Wejście w ży...