– Najskuteczniejszym pomysłem na zbieranie odpadów z nieruchomości i terenów rekreacyjnych jest dojście do porozumienia z ich mieszkańcami – uznali uczestnicy XIV spotkania Forum Menadżerów Komunalnych w Wągrowcu.

Zasadniczo nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, nie są wykorzystywane do zamieszkiwania, tylko w celu czasowego przebywania w związku z wypoczynkiem. – Dlatego też są zaliczane do kategorii nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, ale powstają na nich odpady komunalne – tłumaczył na spotkaniu Jędrzej Bujny, radca Kancelarii Bujny. 

Polskie prawo nie definiuje precyzyjnie pojęcia domku letniskowego ani nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. W związku z powyższym pojęciom tym należy nadać znaczenie przyjęte w języku potocznym. Prawo przewiduje w takim wypadku możliwość ustalenia ryczałtowej stawki opłaty od nieruchomości.

Lista wątpliwości

Wojciech Janka, prezes Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, zwracał uwagę na trudności w egzekucji opłat od użytkowników działek rekreacyjnych. – Zacznijmy od tego, że różny jest stopień rzeczywistego wykorzystania działki, a co za tym idzie – ilości generowanych odpadów. Są przecież działki, ...