Według raportu Deloitte aż 60 proc. odpadów w Polsce trafia do kategorii odpadów zmieszanych. Okazuje się jednak, że dzięki odpowiedniemu, innowacyjnemu podejściu i właściwym zarządzaniu strumieniem odpadów mogą być one cennym zasobem. Wie o tym firma PreZero, która zgodnie z ideą „Nowe myślenie dla czystego jutra” w swej działalności kieruje się celem nadrzędnym: więcej recyklingu i mniej odpadów. Jakie działania podejmuje w praktyce dla realizacji tej idei?

Ostatnie lata to dla Grupy PreZero na świecie czas bardzo szybkiego rozwoju. Grupa zatrudnia obecnie prawie 30 000 pracowników w 430 lokalizacjach w 11 krajach, dysponując instalacjami pełnego łańcucha dostaw z zakresu zagospodarowania odpadów. W Polsce PreZero zatrudnia ponad 4000 pracowników w 46 lokalizacjach na terenie całego kraju i rocznie przekazuje do recyklingu prawie 150 000 ton surowców.

Innowacyjnie i z troską o środowisko

Odpowiednie podejście i innowacyjne rozwiązania w zakresie ochrony środowiska są podstawą  umożliwiającą wspieranie  gospodarki o obiegu zamkniętym. Co istotne, taka filozofia działania przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych. Zdaje sobie z tego sprawę PreZero – międzynarodowa, innowacyjna firma zajmująca się gospodarką odpadami i usługami w zakresie ochrony środowiska. Jako dostawca usług odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów PreZero pomaga zmniejszać poziom zanieczyszczeń i z zaangażowaniem działa na rzecz rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. W PreZero odpady traktowane są bowiem jak cenne surowce, a dzięki innowacyjnym rozwiązaniom firma może ograniczyć niemal do zera ilość tych odpadów, których nie można poddać recyklingowi. To nie tylko misja czy cel PreZero, ale też zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń.

Cel PreZero jest jasny: maksymalnie wykorzystywać odpady, a surowce wtórne poddawać recyklingowi.

Cel: zamknięcie obiegu surowców

PreZero aktywnie działa na arenie międzynarodowej już od kilku lat, zajmując się gospodarką odpadami i usługami ochrony środowiska. Mając na celu zamknięcie obiegu surowców, PreZero wspiera procesy technologiczne, by możliwie najefektywniej wykorzystywać odpady, dając im nowe życie poprzez zbiórkę, sortowanie i recykling. PreZero angażuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego, inwestując także w badania i rozwój innowacyjnych rozwiązań, czy dzieląc się wiedzą i edukując w zakresie tego, co dzieje się z odpadem.

Efektywna i nowoczesna instalacja przetwarzania odpadów

Dzięki przejęciu spółek SUEZ zajmujących się gospodarką odpadami i recyklingiem w czerwcu 2021 r., do Grupy PreZero dołączyły m.in. kolejne instalacje do zagospodarowania odpadów, w tym także, jedna z ośmiu działających obecnie w Polsce, Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych.

Wcześniej w ramach Grupy PreZero funkcjonowała jedna instalacja termicznego przekształcania odpadów. Po przejęciu przez Grupę aktywów SUEZ w Niderlandach, Luksemburgu, Niemczech oraz w Polsce, powstała „flota” 5 instalacji w: Zorbau (DE), Bernburg (DE), Elichheim (DE), Roosendaal (NE) i Poznaniu (PL). Poznański ITPOK został włączony w struktury PreZero w czerwcu 2021 r. a już we wrześniu Grupa stała się jego 100% udziałowcem.

Wsparcie organizacji ekologicznych

Co ważne, PreZero zdaje sobie sprawę z problemu, którym jest plastik obecny w środowisku. Zanim wdrożone zostaną nowe rozwiązania, zanim widoczne będą korzyści z nich płynące, Firma stara się wspierać organizacje ekologiczne w usuwaniu skutków dotychczasowej ogromnej konsumpcji opartej o tworzywa sztuczne. Jednym z takich obszarów działalności jest współpraca z WWF, która koncentruje się na usuwaniu sieci widm z Bałtyku. Dzięki współpracy z rybakami i wykorzystaniu technologii sonarowej profesjonalne zespoły nurkowe wyławiają zatopione sieci rybackie, które są na różne sposoby testowane pod kątem możliwości ich dalszego wykorzystania.

Wyjątkowe wsparcie dla społeczności lokalnych

PreZero jest partnerem nie tylko dla swoich klientów, ale co istotne również dla społeczności lokalnych, edukując i wspierając ich w działaniach proekologicznych. Działając w sektorze komunalnym, PreZero jest partnerem samorządów, nie tylko w obszarze know-how i dzielenia się wiedzą, ale także regularnie wspierając akcje swoich miejskich i gminnych partnerów. Firma bierze aktywny udział w akcjach sprzątania świata, wspiera lokalne inicjatywy związane z ekologią i edukacją ekologiczną na różnych szczeblach.

Dobrym przykładem jest zaangażowanie PreZero w akcje sprzątania okolic, w ramach międzynarodowych obchodów World Cleanup Day. Przedstawiciele PreZero edukują też w zakresie segregacji odpadów mieszkańców obsługiwanych gmin. Co więcej PreZero prowadzi także regularne szkolenia i warsztaty dla swoich klientów przemysłowych. Tu przykładem niech będzie chociażby udział PreZero w tzw. Safety Day. Podczas wydarzenia, przedstawiciele PreZero edukowali na temat prawidłowej segregacji odpadów przemysłowych i komunalnych, cyklu życia produktów i odpowiadali na pytania pracowników zakładu związane z ekologią. Wydarzenie skierowane było do ponad 1000 pracowników.

Merytorycznie zaangażowani w przeciwdziałanie szarej strefie w odpadach

PreZero ma świadomość jak ważne jest zapewnienie transparentnego i weryfikowalnego  systemu gospodarowania odpadami. – Widzimy dużą szansę w uszczelnieniu rynku gospodarowania odpadami, ponieważ motywuje to wszystkich jego uczestników do wzmożonej pracy badawczej, logistycznej oraz technologicznej. Dlatego podjęliśmy decyzję o zaangażowaniu się w prace prowadzone przez UN Global Compact w Polsce nad raportem o przeciwdziałaniu szarej strefie w odpadach i zostaliśmy jednym z ekspertów branżowych raportu – mówi Magdalena Krzeszewska, członek zarządu PreZero.

Raport jest kolejnym z serii wydawanych od kilku lat przez UN Global Compact Network Poland opracowań, poświęconych problematyce szarej i czarnej strefy, a jego celem jest wspieranie działań regulacyjnych na poziomie administracyjnym oraz branżowym.

PreZero dzieli się doświadczeniami i współpracuje z licznymi partnerami na wielu polach. Warto podkreślić, iż jest to wynik przekonania PreZero o tym, że jedną z ról profesjonalistów funkcjonujących w branży odpadowej jest kreowanie odpowiedzialnej, a jednocześnie efektywnej ekonomicznie polityki w zakresie gospodarki odpadami w Polsce na poziomie lokalnym, administracyjnym, a także w ramach współpracy biznesowej.