Od początku sierpnia na Hali Gąsienicowej w Tatrach dominuje kolor różowo-fioletowy. Jest tak za sprawą spektakularnie kwitnącej w tym rejonie wierzbówki kiprzycy.
Lubi dobrze nawożone łąki
Ta bujnie kwitnąca roślina upodobała sobie szczególnie tatrzańskie hale gdzie, w przeszłości prowadzony był wypas owiec.
– Wierzbówka kiprzyca to roślina, która chętnie rośnie na łąkach, gdzie dawniej prowadzono wypas owiec – zauważa przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając. – Tak właśnie jest na przykład na Hali Gąsienicowej, ale i Hali Pisanej czy w Dolinie Tomanowej. Na dawnych halach pasterskich pojawia się szczególnie licznie, bo jest to roślina azotolubna, a takie miejsca z racji użytkowania przez owce są zasobne w ten pierwiastek.
Atrakcja dla turystów
Kwitnąca jaskrawymi barwami wierzbówka kiprzyca przyciąga uwagę turystów, co uroku dodaje i tak już pięknej, wysokogórskiej scenerii Hali Gąsienicowej usytuowanej w sąsiedztwie strzelistego Kościelca i malowniczej Orlej Perci. Warto też wiedzieć, że na Halę Gąsienicową można dotrzeć wędrując np. z zakopiańskich Kuźnic żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki lub niebieskim szlakiem przez Boczań. Natomiast szerszy trakt oznaczony kolorem czarnym prowadzi z Brzezin do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej.
Wzrasta całymi łanami
Wierzbówka kiprzyca to gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Znana też jako wierzbówka wąskolistna. Polska nazwa gatunkowa pochodzi od liści wierzbówki, które są podobne do liści wierzby.
Wierzbówka występuje przeważnie na skrajach lasów, na obszarach wiatrołomów, w porębach, żwirowiskach, terenach kolejowych, nieużytkach, przydrożach, łąkach i na pastwiskach, ale także w siedliskach naturalnych – w lasach, głównie iglastych. Często tworzy duże i niemal jednogatunkowe łany. Wierzbówka kiprzyca dla biologów jest rośliną wskaźnikową gleb próchnicznych (azotolubna). Wzrasta szybko i wykazuje dużą konkurencyjność w wyścigu o składniki pokarmowe oraz wodę.
Na zasiedlonym terenie zagłusza inne rośliny tworząc gęste, jednogatunkowe, zwarte łany.
Natomiast w górach występuje aż po piętro kosówki, na niektórych dawnych halach tatrzańskich zarasta znaczną ich powierzchnię. Rośnie zarówno na podłożu granitowym, jak i na wapieniu.
Komentarze (0)