Każda osoba, która decyduje się na budowę domu jednorodzinnego może skorzystać z usług firmy proponującej swoim klientom projektowanie domów.

Projekt jest bowiem elementem niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę. Nie jest to jednak tylko szkic poszczególnych pomieszczeń. Zawiera on bowiem szereg niezbędnych elementów i musi być wykonany przez uprawnionego do tego projektanta. Warto zatem dowiedzieć się czym jest projekt budowlany i  jakie elementy powinien zawierać. Co zrobić, by przejść przez proces budowy wymarzonego domu bez stresów i uniknąć niepotrzebnych problemów?

Z jakich projektów można skorzystać?

Do projektu domu można podejść na dwa odmienne sposoby. Dostępne są bowiem gotowe projekty oraz takie, które tworzone są w sposób indywidualny pod kątem wymagań konkretnego klienta. Oba rozwiązania posiadają określone zalety. Projekt indywidualny jest skrojony na miarę. Oznacza to, że został idealnie dostosowany zarówno do wymagań stawianych przez klienta, jak również ograniczeń nakładanych przez działkę. Jego wykonanie będzie jednak bardziej czasochłonne, a co za tym idzie, wiąże się także z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. Projekt gotowy jest dostępny od ręki, a jego zakup będzie tańszy. Dodatkowo klient zyskuje możliwość zapoznania się z zakresem i zawartością interesującego go projektu.

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas wybierania projektu?

Wybierając poszczególne projekty domów należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Szczególnego znaczenia nabiera to w sytuacji, jeśli interesują nas gotowe projekty domów. Pierwszym elementem będzie kształt działki. Budowa domu będzie najprostsza w przypadku płaskiego terenu w kształcie prostokąta lub kwadratu. Niestety nie zawsze uda się nabyć taką ziemię. Na działki wąskie i długie niezbyt dobrze sprawdzą się na przykład projekty domów parterowych. Lepszym rozwiązaniem okaże się budynek piętrowy. Wielkość działki ma także bezpośredni wpływ na metraż budynku, gdyż prawo budowlane jednoznacznie określa minimalną odległość ścian od granic działki.

Decydując się na określoną wielkość domu nie należy kierować się jednak wyłącznie wielkością działki, ale przede wszystkimi własnymi wymaganiami i potrzebami. Wielkość musi być adekwatna do ilości osób, które będą zamieszkiwały dane wnętrze.

Projekt domu może zawierać budynek parterowy lub piętrowy. Pierwszy jest szybszy i łatwiejszy w budowie, jednak wymaga większej ilości przestrzeni na działce. Z kolei w przypadku domów piętrowych należy pamiętać o wyznaczeniu odpowiedniej powierzchni na schody oraz ciągi komunikacyjne.

Kolejnym elementem będzie kształt dachu. Najprostszą i najtańszą konstrukcją jest dach płaski. Minusem będzie jednak konieczność odśnieżania. Zastosować można również dachy jednospadowe, dwuspadowe i wielospadowe. Pod uwagę należy wziąć również technologię, w której zostanie wykonany budynek. Uzależniony jest od niej zarówno czas, jak i koszt powstania budynku. Od zastosowanej technologii zależy trwałość domu i jego energooszczędność.

Co musi zawierać projekt domu?

Zgodnie z przepisami prawa, projekt budowlany musi być sporządzony przez uprawnionego do tego projektanta oraz zawierać szereg niezbędnych dokumentów. Dokument składa się z dużej ilości planów oraz szkiców, które są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Projekt budowlany składa się z poszczególnych części, w skład których wchodzi projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny. W celu sporządzenia projektu zagospodarowania terenu działki pod przyszłą budowę, konieczne staje się dokładne zastosowanie się do wytycznych określonych w planie zagospodarowania terenu. Znajdują się w nim informacje mówiące o wielkości działki, drodze dojazdowej, dojściu do budynku lub umiejscowieniu poszczególnych elementów, które znajdują się w granicach działki.

Jedną z najważniejszych części jest projekt architektoniczno-budowlany. Bez niego projektowanie domów nie byłoby możliwe. Składa się on zarówno z części opisowej, jak i rysunkowej. Gotowy projekt domu zawiera rzuty wszystkich kondygnacji budynku oraz fundamentów, dachu, więźby i schodów. Zawarte są w nim również informacje, które dotyczą zastosowanych w budynku rozwiązań instalacyjnych.

W projekcie technicznym muszą znaleźć się szczegółowe dane odnośnie rozwiązań konstrukcyjnych wraz z wynikami obliczeń wytrzymałościowych. Dodatkowo dokument uzupełniony jest o wszystkie opracowania techniczne, również instalacyjne.

Do projektowania domu należy podejść z należną starannością. Wszystkie elementy powinny być bowiem wykonane zgodnie z przepisami prawa oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Projekt domu może mieć zróżnicowany charakter. Zainteresowaniem cieszą się między innymi projekty domów energooszczędnych. Wynika to z rosnących kosztów związanych chociażby z ogrzewaniem.

Niezależnie od tego czy interesuje nas projekt domu parterowego, projekt domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym, warto wybrać sprawdzoną firmę oferującą tego typu usługi. Wyjątkowe projekty domów powstających u specjalistów dają pełną gwarancję zadowolenia. Dzięki nim uniknąć można niepotrzebnego stresu w momencie budowy. Katalog projektów domów umożliwi szybko wybrać coś dla siebie.