“Skończcie wasze wojny”
Marża w cenie energii
Jak zaznaczył, z podawanych przez media informacji wynika, iż “największym kosztem w cenie energii jest marża narzucona przez spółki Skarbu Państwa”, które jak podkreślił, są od państwa zależne. “Tam Sasin i Morawiecki mają swoich ludzi. Wystarczyło by, by ci ludzie dostali polecenie, by sprzedawać prąd po kosztach, a nie bogacić się na portfelach Polaków, nie bogacić się kosztem upadku firm” – mówił Budka.
Nasza ustawa ustalająca ceny energii elektrycznej na poziomie 600 zł/MWh dla firm i podmiotów wrażliwych oraz 45 gr/kWh dla konsumentów złożona w Sejmie. Dziś mogła być przyjęta. Zamiast tego PiS wybiera upadek kolejnych podmiotów i drożyznę w polskich domach. Banda hipokrytów.
— Borys Budka (@bbudka) October 7, 2022
Podkreślił, że w tym roku rekordowe zyski notują polskie firmy energetyczne, w tym PGNiG i Orlen. Dodał, że te zyski nie wynikają z dobrego zarządzania, tylko “są to pieniądze wyciągane z kieszeni Polaków”. “Ludzie oddelegowani do tych spółek przez PiS są odpowiedzialni za rekordowe marże” – mówił Budka.
“Oni spychają (z siebie) odpowiedzialność, udają, że potrzebne są jakieś ustawy, których jeszcze nie przygotowali, a tymczasem można tu i teraz sprowadzić ceny energii do 600 zł za megawatogdzinę dla samorządów i firm” – podkreślił Budka. “Ile jeszcze firm upadnie przez was – przez waszą butę, arogancję?” – pytał.
Reakcja na wypowiedź Borysa Budki
Posłowi KO przerwała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. “Panie pośle: słownictwo, poziom debaty i słownictwa jest naprawdę żenujący, z przykrością to stwierdzam” – powiedziała.
Na wniosek Budki odpowiedział Marek Suski (PiS). “Mam dobrą wiadomość, dzisiaj cena energii na rynku energii spadła praktycznie o 2/3” – mówił. “Weźcie się za robotę, nie szkodźcie Polsce” – mówił, zwracając się w stronę opozycji. Później w rozmowie z dziennikarzami odniósł się też do wpisu premiera w mediach społecznościowych, że “cena węgla z krajowego wydobycia nie może być uzależniona od ceny zakupu węgla w holenderskim porcie”. Dodał, że trwają prace mające zapewnić uczciwe wynagrodzenie dla górników, a z drugiej, by węgiel dla energetyki nie był drogi.
Komentarze (0)