Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Czy za palenie w piecu płytami wiórowymi można ukarać mandatem?

Czy za palenie w piecu płytami wiórowymi można ukarać mandatem?
Bartłomiej Leśniewski
18.10.2022, o godz. 7:45
czas czytania: około 2 minut
0

"Za spalanie odpadów w piecu typu „Koza”- odpowie 34-letni mężczyzna, którego nasi funkcjonariusze przyłapali na gorącym uczynku" – informuje Straż Miejska z Wejherowa.  Mężczyzna odmawia poddanie się karze uzasadniając, że na podobne postępowanie w całej Polsce zezwolił prezes rządzącej partii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Do zdarzenia doszło 15 października 2022 roku, około godziny 14:00. – Mężczyzna w piecu typu „Koza” spalał  wiórowe płyty meblowe. W okolicy ulicy Strzeleckiej unosił się gesty, czarny i śmierdzący dym.  Za spalanie odpadów mężczyźnie zaproponowano mandat karny w kwocie 500 złotych, ten jednak odmówił jego przyjęcia – czytamy w relacji strażników miejskich z Wejherowa.

Sprawca zapowiedział podjęcie kroków prawnych. – Chce iść do sądu. Na pytanie dlaczego pali odpady w piecu odpowiedział: Prezes PiS pozwolił wszystkim palić – opisuje straż. Jednak jej zdaniem takie pozwolenie, wypowiedziane publicznie podczas spotkania wyborczego, nie stanowi normy prawnej. – A więc sprawa znajdzie swój finał w sądzie – zapewnia straż.

Co powiedział Jarosław Kaczyński

– Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami, nie jakimiś szkodliwymi(…) bo po prostu Polska musi być ogrzana – mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS na początku września na spotkaniu z mieszkańcami w Nowym Targu. Odpowiadał na jedno z pytań, w którym wskazywano na drogi węgiel i gaz oraz na “najbardziej rygorystyczne” przepisy antysmogowe, które “uderzają w najbiedniejszych, ograniczając palenie drewnem”.

Krótko potem wszedł w życie przepis zmieniający ustawowe rozwiązania o jakości paliwa sprzed dwóch lat, a w zasadzie zawieszający je na czas kryzysu energetycznego. Z wprowadzonych odstępstw można skorzystać, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo dostaw ciepła, czyli np. w przypadku braku węgla o niskiej zawartości siarki czy większej ilości popiołu i wilgoci. Z nowych przepisów mogą korzystać osoby fizyczne.

Co wolno, czego nie

Wprowadzone zmiany prawne opisanym najczęściej skomplikowanym językiem norm i parametrów, niezrozumiałym dla większości użytkowników pieców. Część z nich odbiera zatem zapowiedzi polityków literalnie.

– Rzeczywiście jesteśmy w sytuacji, w której wiele osób nie wie, jak powinno się zachować. A więc najlepiej zachować się zgodnie z prawem, ale też ze zdrowym rozsądkiem. Należy po prostu przestrzegać prawa. Niemniej, chociaż normy dotyczące węgla zostały zawieszone, to nadal nie wolno spalać odpadów. I dobrze jest pilnować, aby inni tego nie robili – zauważa Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024