Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

815 dzikich wysypisk śmieci w Poznaniu

815 dzikich wysypisk śmieci w Poznaniu
Bartłomiej Leśniewski
25.10.2022, o godz. 8:36
czas czytania: około 3 minut
0

Od początku roku do końca września strażnicy miejscy usunęli aż 815 dzikich wysypisk śmieci. Problem narasta - takich miejsc było 45 miejsc więcej, niż rok temu w tym samym czasie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Usuwanie nielegalnych wysypisk śmieci jest bardzo kosztowne, a skala problemu rośnie. Tylko w tym roku podczas akcji “Wiosenne Porządki” zebrano ponad 45 ton odpadów, a kolejne 17,4 tony – podczas “Sprzątania Świata”.

Kto płaci, kto usuwa

– Odpady wyrzucane są na terenie całego miasta. W ostatnich tygodniach strażnicy doprowadzili do usunięcia śmieci przy węźle kolejowym Poznań Franowo. Okazało się, że odpowiedzialni za nie byli pracownicy pobliskiej firmy. Efektem interwencji strażnika był mandat i generalne porządki – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Kolejne dwa wysypiska odpadów znaleziono ostatnio przy skrzyżowaniu ulicy Umultowskiej z ulicą Madziarską oraz na skarpie przy ulicy Bożydara. W pierwszym z nich leżały ubrania, worki z odpadami oraz części mebli, a w drugim odpady budowlane z remontu mieszkania. W obydwu przypadkach śmieci zalegały na terenach miejskich i zostały uporządkowane na zlecenie Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP.


Wzrost odnotowywanych przez organy ścigania i organy administracji przypadków patologii w gospodarce odpadami, szczególnie często na terenach gminnych (np. porzucane odpady), był podstawą do zaostrzenia sankcji w Kodeksie karnym za przestępstwa w środowisku.

Czy organy samorządowe posiadają uprawnienia do kontroli w zakresie gospodarki odpadami oraz jakie przepisy regulują te kwestie? Jakie są prawa i obowiązki organów oraz podmiotów kontrolowanych przez samorządy? W jaki sposób powinna przebiegać kontrola, jakie są jej etapy oraz na co zwrócić uwagę? Jakie dokumenty należy przygotować przed, w trakcie i po kontroli? Jakie są procedury przy stwierdzeniu porzucenia odpadów w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania? Czy można skutecznie zapobiec porzucaniu odpadów na terenie gminy? To tylko wybrane pytania, na które odpowiedzi będzie można poznać podczas szkolenia:

Poszukiwania sprawców

Mundurowi zawsze starają się ustalić osobę odpowiedzialną za śmiecenie – nie zawsze jednak jest to proste. Tak było m.in. w przypadku odpadów, które ktoś podrzucił w pobliże pojemników do gromadzenia używanej odzieży przy ul. Skibowej.

Niestety zapis z monitoringu nie pozwolił zidentyfikować sprawcy, a znaleziony w śmieciach adres okazał się nieaktualny. W rozwikłanie zagadki włączyli się więc również pracownicy pobliskiego przedszkola – jeden z nich zauważył wkrótce taki sam samochód, którym przywieziono odpady i zapisał jego numer rejestracyjny. Dzięki temu strażnikom udało się ustalić kierowcę, który przyznał się do podrzucenia śmieci i otrzymał mandat w wysokości 500 zł.

– Każdy, kto zauważy dzikie wysypisko śmieci albo miejsce, które wymaga posprzątania, może przesłać informację poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej: poznan.pl. Obok opisu można załączyć zdjęcia i zaznaczyć miejsce na planie miasta. Informacje można również przekazać za pośrednictwem aplikacji Smart City Poznań – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024