Stabilność energii z odpadów a wzrost cen paliw kopalnych
Na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować wzrost cen paliw i energii na rynku światowym. Pandemia COVID-19 zapoczątkowała gwałtowny trend, który został umocniony w lutym br. przez sytuację polityczną na Ukrainie. Przed atakiem Rosji za tonę węgla na europejskim rynku należało zapłacić nie więcej niż 200 dolarów. Przez sankcje na import z Rosji ceny gwałtownie skoczyły – nawet do 400 dolarów za tonę, obecnie wciąż utrzymując wysoki poziom.
Na wzrost cen paliw kopalnych ogromny wpływ ma również wprowadzenie tzw. Europejskiego Zielonego Ładu, który ma na celu skierowanie Unii Europejskiej na drogę transformacji ekologicznej, a finalnie osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Na arenie międzynarodowej pojawiają się głosy, że paliwa emitujące CO2 powinny być coraz droższe, co powinno dodatkowo zmotywować społeczeństwo do korzystania z zielonej energii.
Niedoszacowana ilość odpadów
Zgodnie z danymi GUS-u, zużycie węgla kamiennego w Polsce wyniosło w 2021 r. 69,7 mln ton, a węgla brunatnego 52,6 mln ton. Wszystkie podmioty wytwarzające energię i ciepło muszą dodatkowo kupować uprawnienia do emisji CO2. Ceny za te uprawnienia wzrastają w dynamicznym tempie. W marcu 2021 r. były one na poziomie 43 euro za tonę, w lutym 2022 r. wynosiły już prawie 100 euro. Produkcja zar&oac...