Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Konsultacje dotyczące przyszłości Lasu Witkowickiego w Krakowie

Konsultacje dotyczące przyszłości Lasu Witkowickiego w Krakowie
R.G.
02.01.2023, o godz. 10:28
czas czytania: około 2 minut
1

Jak informuje samorząd miasta Krakowa, od 9 stycznia do 6 lutego 2023 r., do wglądu zainteresowanych mieszkańców miasta udostępniony zostanie projekt planu dla Lasu Witkowickiego. Obszar, który objęto planem, to ponad 276 hektarów powierzchni. Las znajduje się w północnej części Krakowa, w dzielnicy Prądnik Biały.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Celem realizacji planu i związanych z nim konsultacji, jest m.in. uwzględnienie aktualnych kierunków polityki przestrzennej Krakowa i zmiana sposobu zagospodarowania tych terenów ze względu na wskazania Powiatowego Programu Zwiększania Lesistości Miasta Krakowa na lata 2018–2040.

Dyskusja i dyżury

W ramach społecznych konsultacji treści powyższego dokumentu przewidziano również dyskusję z udziałem planistów, która odbędzie się 24 stycznia 2023 r. (początek: godz. 15.30), w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4. Debata zostanie udostępniona online na stronie internetowej bip.krakow.pl.

Mieszkańcy Krakowa będą mogli zgłaszać swoje uwagi do projektu aż do 20 lutego. A miejscy planiści będą dla nich dostępni podczas dyżurów organizowanych w okresie wyłożenia planu, czyli codziennie (oprócz weekendów), w godzinach od 9.00 do 11.00, a w środy, od godz. 12.00 do 14.00. Wizyty będzie można także umawiać na konkretne terminy, mailowo: [email protected] lub telefonicznie pod numerami: 12 616 85 26, 12 616 85 42. Szczegóły dotyczące planu opublikowano na stronie internetowej bip.krakow.pl.

Użytek ekologiczny i las grądowy

Dodajmy, że Park Leśny Witkowice – park leśny w Krakowie, obszarowo ograniczony jest ulicami: Bibicką, Dożynkową i Witkowicką i rozciąga się od osiedla Witkowice Nowe, aż po granicę gminy Zielonki, wzdłuż części doliny rzeki Bibiczanki.

W parku rośnie wiele gatunków drzew i krzewów. Zachowany został również fragment lasu grądowego o bardzo urozmaiconym terenie, który od 2010 roku chroniony jest jako użytek ekologiczny “Las w Witkowicach”.

Natomiast budowa geologiczna doliny rzeki Bibiczanki na obszarze parku ukazuje kilka odsłonięć w ścianach dawnych kamieniołomów. Odsłonięcia te umożliwiają np. obserwację dyslokacji tektonicznych występujących na tym terenie.

Turystyka i rekreacja 

Obecnie park pełni funkcję rekreacyjną dla okolicznych mieszkańców. W parku utworzono liczne szlaki rowerowe, szlaki piesze, turystyczne m.in. Twierdzy Kraków. Prowadzą one przez wiele mostków nad Bibiczanką.

Wyróżniającą się atrakcją tego obszaru jest pieszo-rowerowy szlak Twierdzy Kraków (oznakowany jako „żółto-czarno-żółty”) – pododcinek pętli północnej od Fortu 47 „Łysa Góra” i Fortu 47a „Węgrzce”, prowadzący przez park leśny do leżącego w zagajniku, na zachodnim stoku wzniesienia nad doliną Bibiczanki Fortu 45a Bibice.

Przez park przebiegać ma także, planowana trasa rowerowa nr 1 od placu Jana Matejki, do Bibic w gminie Zielonki (Stare Miasto – pl. Matejki – Warszawska – al. Słowackiego – WT Nowy Kleparz – Prądnicka – Park Kościuszki – Górnickiego – Wądół – Park Leśny Witkowice – granica miasta – Bibice).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


SabinaSur

Komentarz #221755 dodany 2023-01-03 19:16:18

Las Witkowicki to najlepsza i najpiękniejsza część północnego Krakowa. Sama mieszkam na Prądniku i przy ładnej pogodzie spędzam tam naprawdę dużo wolnego czasu. Fajne jest to, że mogę tam iść nie tylko na spacer , ale również są ścieżki rowerowe i mogę pojeździć na rowerze, to miła odmiana w zatłoczonym Krakowie. Jeśli ktoś z okolic jeszcze tam nie był, to bardzo polecam odwiedzić.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024