Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Białystok. Fotowoltaika w Muzeum Pamięci Sybiru ma wyprodukować do 40 proc. potrzebnego placówce prądu

Białystok. Fotowoltaika w Muzeum Pamięci Sybiru ma wyprodukować do 40 proc. potrzebnego placówce prądu
MŁ/PAP
16.01.2023, o godz. 14:08
czas czytania: około 2 minut
0

Do 40 procent energii elektrycznej potrzebnej do działalności placówki, ma wyprodukować instalacja fotowoltaiczna uruchomiona na budynkach Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Inwestycja kosztowała ponad 200 tys. zł. To pierwsza białostocka placówka kultury z taką fotowoltaiczną instalacją.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Inwestycja w Muzeum Pamięci Sybiru to 109 paneli (w trzech modułach) o mocy 455 Wp (watopików) każdy; daje to łącznie blisko 50 kWp (kilowatopików) zainstalowanej mocy.

Niższe rachunki i niższa emisja

– To pierwsza miejska instytucja kultury, która postawiła na energię odnawialną, moduły znajdują się na dachu nad częścią administracyjną, nad magazynami i częścią restauracyjną. Wszystko po to, żeby płacić niższe rachunki za energię i zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Dodał, że to kierunek, w którym miasto chce iść w przyszłości, by zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

– Kiedy w lutym ubiegłego roku zaczęła się wojna w Ukrainie, kiedy gwałtownie poszybowały ceny, kto jak kto, ale taka instytucja jak nasza, zajmująca się historią i ten temat wojny także dotyczy nas bezpośrednio, postanowiliśmy się także zmierzyć z tym wyzwaniem, czyli przejść na fotowoltaikę – powiedział dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

Placówka szacuje, że energia wyprodukowana przez instalację powinna sięgnąć 40 proc. zapotrzebowania muzeum na energię elektryczną. Miesięcznie wydawała ona w ubiegłym roku średnio 40 tys. zł miesięcznie na prąd wykorzystywany m.in. do zasilania wystawy stałej, oświetlenia budynku oraz sprzętu biurowego.

Koszt inwestycji, to niespełna 210 tys. zł; to pieniądze ze środków własnych muzeum i z części budżetu miasta Białystok przeznaczonego dla placówek kultury. Pytany o kolejne takie inwestycje dyr. Śleszyński zaznaczył, że najpierw trzeba będzie ocenić efektywność tej instalacji, a będzie to możliwe po pełnym, rocznym cyklu. – Tak nowoczesne muzeum jak nasze bazuje przede wszystkim na energii elektrycznej. To zrozumiałe, że staramy się ją jak najbardziej oszczędzić, szczególnie w tych trudnych czasach – mówił.

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Otwarte zostało we wrześniu 2021 roku.

 


Miasto, które czerpie energię ze słońca. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym zaoszczędziło ponad 371 tys. zł


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024