Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami na terenie żwirowni w powiecie kartuskim

Nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami na terenie żwirowni w powiecie kartuskim
26.01.2023, o godz. 12:36
czas czytania: około 2 minut
0

Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku podjęli czynności mające na celu weryfikację informacji, otrzymanych od sygnalisty na temat nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami na terenie żwirowni z powiatu kartuskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

W dniu 24.01.2023 r., na terenie wskazanej żwirowni, inspektorzy WIOŚ w Gdańsku wraz z pracownikami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej i próbobiorcami Centralnego Laboratorium Badawczego oddział w Gdańsku przeprowadzili czynności wspólnie z przedstawicielami Prokuratury Rejonowej w Kartuzach, urzędu gminy oraz innych organów. W czynnościach udział wzięli również funkcjonariusze Policji, biegły sądowy i geodeta.

Przy pomocy drona i koparki

W celu ustalenia miejsc deponowania odpadów na terenie żwirowni użyto drona z kamerą termowizyjną oraz georadaru. Odkrywki wykonano przy pomocy koparki. Próbobiorcy pobrali próby odpadów do badań wymywalności substancji niebezpiecznych dla środowiska.

Wstępne ustalenia wskazują na naruszenia art. 194 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach: prowadzenie tej ewidencji w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym oraz przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia zagrożone karą pieniężną w wysokości od 1 000 do 1 000 000 zł. Trwają czynności w sprawie, po końcowych ustaleniach będzie znana zarówno ilość jak i rodzaj naruszeń.

To odpady komunalne

W trakcie kontroli żwirowni biegli pobrali próbki odpadów do badań. “Są to odpady komunalne, które nie powinny być wykorzystane do rekultywacji” – ocenił zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki i dodał, że do czasu poznania wyników badań nie informuje jakie odpady były zwożone na teren żwirowni.

Informację na temat odpadów komunalnych przekazał również wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski, który wskazał, że inspektorzy wykryli “worki z odzieżą nasączoną nieznanymi substancjami, styropian oraz odpady komunalne zmieszane z tym, co mogło być tam składowane”.

Miała być rekultywacja…

Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki wyjaśnił, że ta część żwirowni, z której wydobyto kruszywo powinna później zostać zrekultywowana – czyli zasypana mineralnym kruszywem. W tym przypadku “rekultywacja była dokonywana w sposób niewłaściwy poprzez zakopywanie odpadów komunalnych” – zaznaczył.

Inspektorzy wskazują, że za niewłaściwie gospodarowanie odpadami i nieprawidłowości dotyczące ich ewidencji grożą kary wynoszące nawet milion złotych.

 


Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole [GOSPODARKA ODPADAMI]

Szkolenie on-line już 20 lutego

sprawdź szczegóły

www.kontrole.abrys.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024