– Na miejscu są już wszystkie elementy wieży, a także sama głowica wiertnicza – informuje wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński. – Obecnie trwa ustawianie wieży i maszyny do drążenia otworu. Jest to największe tego typu urządzenie stawiane w Polsce. Elementy wieży i maszyny były przewożone na utwardzony plac zlokalizowany w Szaflarach transportami nocnymi, tak aby nie zakłócać ruchu na drogach, ponieważ to był transport ponadgabarytowy. Ma być to najgłębszy geotermalny odwiert na świecie – dodaje wójt Szkaradziński.
Nawet 180 stopni Celsjusza
Specjaliści spodziewają się, że woda na głębokości 7 km będzie miała temperaturę nawet do 180 stopni Celsjusza.
Koszt inwestycji w całości finansowanej przez NFOŚiGW to 132 mln zł.
Odwiert wykonuje firma UOS Drilling. Średnica otworu będzie zróżnicowana i będzie zaczynała się od 13 cali i zawężała teleskopowo, stosownie do głębokości. W celu wydobycia urobku będzie wytłaczana ciecz, która jednocześnie będzie chłodziła głowicę wiercącą
Należało utwardzić grunt
Dodajmy, że ustawianie wieży wiertniczej opóźniło się o blisko trzy miesiące. Stało się tak z uwagi na warunki geologiczne. Drążenie miało rozpocząć się na początku bieżącego roku. Jednak z uwagi na to, że odwiert badawczo-eksploatacyjny zlokalizowany jest w starym korycie Białego Dunajca, konieczne było solidne utwardzenie gruntu.
Miejscami zachodziła też potrzeba wybrania ziemi do głębokości czterech metrów. Następnie podłoże należało utwardzić żwirem i płytami betonowymi.
Pod koniec marca zaplanowane jest rozpoczęcie drążenia siedmiokilometrowego otworu.
Komentarze (0)