Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

PEP 2040 a legislacja, uproszczenie procedur i wdrożenia technologii

PEP 2040 a legislacja, uproszczenie procedur i wdrożenia technologii
Cza
06.05.2023, o godz. 8:55
czas czytania: około 2 minut
0

– Rynek i globalni nabywcy energii wymuszą dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł w Polsce, które staną się gwarantem bezpieczeństwa energetycznego polskiego przemysłu oraz polskich rodzin. Za zmianami legislacyjnymi muszą nadążyć inwestorzy z rynkowymi wdrożeniami innowacyjnych technologii OZE – oceniła podczas targów Wind Europe w Kopenhadze Olga Sypuła, country manager European Energy Polska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Podczas trzech dni największych targów sektora energii wiatrowej uczestnicy polskiej delegacji dyskutowali o kierunkach i dynamice rozwoju OZE w Polsce oraz o możliwościach kooperacji polskich i duńskich przedsiębiorstw we wdrożeniach innowacyjnych technologii opartych o zielone źródła.

Liberalizacja 10 h to dobry pomysł

– Aktualizacja PEP 2040 jasno pokazuje kierunek zmian, które czekają polski sektor energetyczny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaplanowało czterokrotny wzrost mocy z OZE do 2040 roku, który ma wynosić 88 GW. Teraz za tymi planami powinny zacząć nadążać zmiany legislacyjne oraz przyspieszenie procedur lokalnych, wpływających na tempo prowadzenia projektów przez inwestorów – zaznaczyła Olga Sypuła.

Paneliści Wind Europe podkreślali, że liberalizacja ustawy 10 h to krok w dobrą stronę. Jednak aby wypełnić ambitne cele zaprojektowane w aktualizacji Polityki Energetycznej Polski potrzebne są kolejne rozwiązania związane z wdrożeniem cable poolingu, czy linii bezpośredniej nie powodującej dodatkowego obciążenia sieci przesyłowej, która w Polsce nadal wymaga wielomiliardowych inwestycji, aby mogła przyjąć nowe moce instalowane w onshore, offshore, czy PV.

Wdrożenia komercyjne

– Zmiany projektowane przez polski rząd będą także dopingowane oczekiwaniem europejskich i globalnych podmiotów energochłonnych, które w swoich politykach coraz częściej wymagają od firm w łańcuchu dostaw korzystania z bezemisyjnej energii. Także trend transformacji energetycznej w stronę OZE jest wspierany ze wszystkich kierunków: polityki klimatycznej UE, polityki polskiego rządu, czy rynkowego oczekiwania globalnych podmiotów – dodaje Olga Sypuła country manager European Energy Polska.

Za zmianami legislacyjnymi, skróceniem procedur oraz zapisami polityk klimatycznych muszą pójść praktyczne, wydolne rynkowo wdrożenia nowoczesnych technologii, o które zadbać powinni już sami inwestorzy, aby OZE mogły zapewnić sprawność porównywalną ze źródłami konwencjonalnymi.

– To już się dzieje. Firmy takie, jak European Energy pokazują, że uzyskiwanie wysokich sprawności poprzez połączenie technologii wiatru, z zielonym wodorem, czy magazynami energii jest możliwe nie tylko w projektach badawczych, ale także we wdrożeniach czysto komercyjnych. Przykładem ekologiczny wodór, który European Energy będzie dostarczał już w tym roku do portu w Esbjergu. Podczas jego wytwarzania na farmie wiatrowej powstanie także dużo ciepła, oddanego do lokalnej sieci. To dowodów, że projekty OZE realizowane przez liderów innowacji mogą łączyć w sobie sektor energetycznych, paliwowy i cieplny – podkreśla Olga Sypuła.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024