Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Białystok. Pierwsze tegoroczne miodobranie w pasiece miejskiej

Białystok. Pierwsze tegoroczne miodobranie w pasiece miejskiej
24.05.2023, o godz. 14:00
czas czytania: około 2 minut
0

W miejskiej pasiece w Białymstoku rozpoczęło się dzisiaj (24 maja) pierwsze w tym roku miodobranie. Białostocka pasieka istnieje od października 2019 roku. Liczy osiem uli.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Wybieranie miodu z miejskiej pasieki w tym roku zaczęło się dość wcześnie, podobnie jak przed rokiem. Sprawiła to dobra pogoda. Pszczoły przezimowały w dobrej kondycji i od pierwszych ciepłych dni pracują. Dzisiaj z uli został wybrany wyprodukowany przez nie miód. Ten pierwszy, wiosenny miód wytworzony jest z mieszanki nektaru wierzb, mniszków lekarskich, kasztanowców, drzew owocowych i innych roślin, które wiosną kwitną w Białymstoku.

Zabytkowe ule

Miejska pasieka została założona w październiku 2019 r. Na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Jana Klemensa Branickiego i ul. Czesława Miłosza stanęło pięć uli – cztery ule zabytkowe pochodzące z różnych rejonów Podlasia (w tym jeden ok. 100-letni) oraz jeden ul współcześnie używany przez pszczelarzy.

– Pomysł utworzenia miejskiej pasieki powstał przy okazji zakładania łąk kwietnych, jako naturalna kontynuacja tego projektu. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę naszych mieszkańców na rolę i wielkie znaczenie pszczół dla życia człowieka. Nasza pasieka jest dowodem na to, że w mieście też można żyć zdrowo, w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Jednocześnie chronimy owady zapylające, tak ważne dla produkcji żywności na świecie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

To projekt edukacyjny

Wszystkie ule zostały zasiedlone rodzinami pszczół produkcyjnych. Pochodzą z Instytutu Pszczelnictwa w Końskowoli, z gatunku Krainka, popularnie zwanego Niemką. Miejska pasieka to projekt edukacyjny. Jest elementem programu „Ochrona owadów zapylających na obszarze Białegostoku” i została wpisana do rejestru pasiek, prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku. Opiekuje się nią doświadczony pszczelarz Mikołaj Mak.

W październiku 2020 roku założono również leśną pasiekę na terenie Lasu Zwierzynieckiego przylegającym do Alei Myrchów. Składa się z naturalnej barci wydłubanej tradycyjną metodą w pniu martwej sosny oraz dwóch kłód bartnych zawieszonych na drzewach w sąsiedztwie barci. W 2021 r. rozbudowano miejską pasiekę o kolejne dwa zabytkowe ule – jeden w formie starej kłody leżącej, wykonanej z pnia starej sosny, drugi jest ulem wolnostojącym, wydrążonym w pniu kłody sosnowej. W ubiegłym roku do pasieki dołączył kolejny ul, wykonany w kłodzie drewna. Wszystkie są zasiedlone rodzinami pszczelimi produkującymi miód, który jest wykorzystywany do promocji miasta.

Pierwszy miód z białostockiej pasieki udało się pozyskać w 2020 roku. Odbyły się wówczas cztery miodobrania, w których uzyskano 98 kg czystego produktu. W 2021 roku pozyskano 150 kg miodu, w 2022 – 200 kg. Służy do celów promocyjnych.

Między innymi dzięki tym działaniom Białystok został wyróżniony za działania na rzecz pszczół i innych owadów zapylających i dołączył do elitarnego grona „Miast Przyjaznych Pszczołom”.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024