Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Nadzieja umiera ostatnia – dziś kaucja procedowana w rządzie

Nadzieja umiera ostatnia – dziś kaucja procedowana w rządzie
cza + PAP
06.06.2023, o godz. 9:39
czas czytania: około 2 minut
0

A więc jednak… Gdy już niemal wszyscy stracili nadzieje, gdy z informacji branżowych o potrzebie systemu kaucyjnego biła desperacja, a wręcz rezygnacja, wreszcie dziś pojawiła się wielka szansa na uchwalenie nowych przepisów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W planie obrad Rady Ministrów na godzinę 11 w punkcie 2 przewidziano procedowanie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (UC98). Zatem chodzi o sławny już system kaucyjny.

Konsekwencje braku decyzji

Jak wielokrotnie pisaliśmy, brak uchwalenia systemu kaucyjnego spowoduje wiele negatywnych konsekwencji. Pogłębienie się zanieczyszczenia środowiska oraz terenów zurbanizowanych opakowaniami po napojach, w tym również wydatki na sprzątanie. Opłaty Plastic Levy – w 2022 roku było to 1,73 mld zł. Polscy recyklerzy nadal mieliby problem z dostateczną ilością surowca do produkcji butelek z tworzyw.

Brak wprowadzenia systemu kaucyjnego zdecydowanie odczują również producenci napojów, którzy bez „kaucji” nie mają szans osiągnąć wskazanych wartości Dyrektywy SUP. To z kolei wpłynie na podwyżki cen napojów dla konsumentów – one przecież i tak rosną niebotycznie wysoko z powodu szalejącej inflacji.

Założenia kaucji

System kaucyjny ma objąć opakowania z tworzyw sztucznych po napojach o pojemności do 3 litrów, opakowania szklane wielokrotnego użytku po napojach o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra. Zakłada, że do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja w wysokości 50 gr. Najnowszy projekt ustawy mającej wdrożyć w Polsce system kaucyjny opublikowano na stronach RCL na początku kwietnia br. Uzupełniono go o dwa projekty rozporządzeń; o wysokość kaucji za zwracane butelki i puszki (miałaby ona wynieść 50 gr od opakowania); ws. stawek opłat produktowych, które przedsiębiorcy będą musieli uiścić w przypadku nieuzyskania wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych lub jeśli nie przystąpią do systemu kaucyjnego.

Rada Ministrów ma także zająć się projektem rozporządzenia ws. stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa ma charakter sankcyjny. Przedsiębiorcy będą musieli ją uiścić w przypadku nieuzyskania wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych bądź jeśli nie przystąpią do systemu kaucyjnego.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Chcecie wiedzieć czy udało się uchwalić system kaucyjny? Śledźcie z uwagą Portal Komunalny.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024