Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: dyrektywa SUP

Łącznie artykułów: 12.

Za trzy miesiące ruszy w Polsce system kaucyjny. Wątpliwości budzą kwestie rozliczeń i podatków

Za trzy miesiące ruszy w Polsce system kaucyjny. Wątpliwości budzą kwestie rozliczeń i podatków

Zaledwie trzy miesiące zostały do startu systemu kaucyjnego w Polsce. Kaucja obejmie szklane i plastikowe butelki oraz puszki po napojach. To duża zmiana dla producentów napojów, sklepów i konsumentów oraz pośredniczących w zbiórce operatorów systemów kaucyjnego. Na razie przepisy są na tyle niedoprecyzowane, że budzą wiele wątpliwości w kwestii rozliczania podatków czy rozliczeń z operatorami. Producenci będą musieli płacić podatek od niezwróconych butelek, co zwiększy ich koszty.

Branża recyklingu odkłada inwestycje. Firmy apelują o szybkie wdrożenie przepisów

Branża recyklingu odkłada inwestycje. Firmy apelują o szybkie wdrożenie przepisów

Branża recyklingu stoi przed wyzwaniami związanymi z wdrożeniem systemu kaucyjnego, systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta i rozporządzenia PPWR. Brakuje jednak odpowiednich przepisów dostosowujących polskie prawo i realia do unijnych regulacji. W efekcie utrzymującej się niepewności prawnej między 2018 a 2023 rokiem co trzeci zakład recyklingu zamknął działalność. Wiele firm odkłada inwestycje, czekając na uregulowanie rynku. Podobna niepewność dotyczy też producentów opakowań.

Zakrętki „na uwięzi” budzą emocje wśród konsumentów napojów

Zakrętki „na uwięzi” budzą emocje wśród konsumentów napojów

10.07.2024
0

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się i pisze o zakrętkach „na uwięzi”, które są konsekwencją implementacji Dyrektywy Single-Use-Plastics z dnia 5 czerwca 2019 roku. Jednym z wielu elementów Dyrektywy SUP są tak zwane zakrętki „na uwięzi”. Choć rozwiązanie to budzi skrajne emocje społeczeństwa oraz niektórych przedstawicieli sceny politycznej, zostało stworzone, aby zwiększyć efektywność recyklingu. Jakie korzyści przyniesie to rozwiązanie? I czy jest to jedyna zmiana, jakiej mogą spodziewać się polscy konsumenci w najbliższym czasie?

Walka z plastikiem. Polska nie wywiązuje się ze zobowiązań

Walka z plastikiem. Polska nie wywiązuje się ze zobowiązań

02.07.2021
0

Dwa lata temu Polska zobowiązała się do wprowadzenia do obrotu 10 produktów jednorazowego użytku wykonanych z plastiku. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste przypomina, że nie wywiązaliśmy się z tego zobowiązania. Wezwało Ministerstwo Klimatu i Środowiska do podjęcia zdecydowanych działań w tej sprawie.

css.php
Copyright © 2026