Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Sytuacja gospodarcza z perspektywy polskich samorządów – komentarz włodarzy miast na XVI Smart City Forum

Sytuacja gospodarcza z perspektywy polskich samorządów – komentarz włodarzy miast na XVI Smart City Forum
07.06.2023, o godz. 13:15
czas czytania: około 5 minut
0

31 maja i 1 czerwca 2023 r. w The Bridge Wroclaw MGallery Hotel Collection odbyła się XVI edycja Smart City Forum – wydarzenia gromadzącego włodarzy miast, specjalistów administracji samorządowej oraz prezesów i kadrę zarządzającą firm działających w obszarze smart city. Ponad czterystu uczestników wysłuchało merytorycznych wystąpień i debat na temat aktualnych trendów, szans i wyzwań,  które stoją przed polskimi i europejskimi miastami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Uroczystego otwarcia kongresu dokonał Jacek Sutryk, Honorowy Przewodniczący Rady Programowej, Prezydent Miasta Wrocławia.

– Cieszę się, że kolejny raz, w jakże ważnym i kreatywnym trójkącie środowiska akademickiego, biznesu i wreszcie samorządowców, możemy się spotkać na XVI Smart City Forum. (…) Nic się nie zmieniło, jeżeli chodzi o priorytety i wyzwania, które stoją przed polskim samorządem od ubiegłego roku. Zmieniły i zmieniają się jednak ciągle warunki prawno-finansowe funkcjonowania samorządu i to pozostaje dla nas bardzo dużym wyzwaniem, także w kontekście realizowania idei smart city. – mówił Prezydent Wrocławia.

Szczyt Włodarz Miast

W ramach debaty inauguracyjnej odbył się Szczyt Włodarz Miast. Prezydenci polskich miast dyskutowali na temat sytuacji gospodarczej z perspektywy samorządów, wyzwań stojących przed koncepcją Smart City, ekonomii współdzielenia, strategii finansowych, skutecznej realizacji projektów i zadań miast i samorządów oraz edukacji, inspiracji i wychowania przyszłych pokoleń w duchu innowacyjności.

– Możecie się Państwo spodziewać, że ten rok, w którym nie widać zahamowania, będzie ostatnim rokiem takiej aktywności inwestycyjnej, jeśli oczywiście nie porozumiemy się z rządem. Tu kluczem jest do tego, że jeśli inwestycje prywatne spadają od dłuższego czasu, to szansą dla polskiej gospodarki, w tej chwili niemal wyłącznie, są inwestycje publiczne. – mówił Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublina.

Smart City

Podczas kolejnego bloku akcent przeniesiono na modele współpracy z biznesem stosowane w inteligentnych miastach. Prelegenci przeanalizowali m.in. struktury i rozwiązania organizacyjne w samorządach służące budowaniu strategii Smart City, współpracę samorządu i organizacji pozarządowych w ramach tworzenia polityk publicznych w zakresie smart city oraz pozanormatywne pozyskiwanie środków dla samorządów. Poruszające przemówienie wygłosił również Vadym Boichenko, Mer Mariupola, który opowiedział o planie odbudowy ukraińskich miast, innowacjach i wyzwaniach smart dla Mariupola XXI wieku oraz nowych technologiach wspierających odbudowę Ukrainy.

Open Data – paliwo dla rozwoju nowoczesnych miast

W ramach panelu OPEN DATA – PALIWO DO ROZWOJU NOWOCZESNYCH MIAST przedyskutowano kwestie związane z analityką danych miejskich w kontekście planowania rozwoju i maksymalizacji wartości informacji. Poruszono zagadnienia dotyczące tworzenia nowych usług i aplikacji na bazie danych, zastosowania AI w mieście, monitoringu i video-analityki jako źródła informacji o tym, co dzieje się w mieście oraz edukacji w zakresie zagrożeń i samoświadomości samorządów. Eksperci zaprezentowali również praktyczne przykłady wykorzystania nowych technologii w miastach. Osią kolejnej dyskusji stały się eko miasto i smart środowisko. Omówiono m.in. aspekty dotyczące zrównoważonego miasta dzisiaj i dla przyszłych pokoleń, trendów technologicznych dla green cities, potencjału otwartych danych w eko mieście oraz elementów finansowania zielonej transformacji.

Transformacja energetyczna smart cities

Dzień drugi Smart City Forum rozpoczęła debata na temat transformacji energetycznej smart cities. Eksperci pochylili się nad kwestią efektów ekonomicznych i energetycznych kryzysu energetycznego 2022/2023, procesem dojścia miast do neutralności klimatyczna do 2050 r. w ramach realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, strategiami oszczędności na przyszłość oraz infrastrukturą i rozwiązaniami technologicznymi. Nie zabrakło wątku związanego z wodą w mieście. Skomentowane zostały m.in. smart opomiarowanie i i zdalny monitoring pracy sieci ciepłowniczych i wodociągowych, analiza i monitoring czystości wód, zarządzanie gospodarką wodną oraz technologie uzdatniania wody i jakość wody w polskich miastach.

Przeanalizowano strategie smart dla małych miast i gmin. Tematy, które zostały poruszone to m.in. Smart City 4.0 i adaptacja smart rozwiązań i generowanie oszczędności  w mniejszych gminach, modele otwartych innowacji, inwestycje w rozwój infrastruktury teleinformatycznej oraz  współpraca gmin podmiejskich z aglomeracjami. Kolejny blok tematyczny wyłonił zagadnienia dotyczące przyszłości transportu. Omówione zostały m.in. ekologiczne formy transportu, sposoby efektywnego zarządzania transportem i ruchem ulicznym w dużych aglomeracjach miejskich, wyzwania związane z inwestycjami w infrastrukturę ładowania aut elektrycznych i autobusów, wykorzystanie wodoru w transporcie oraz smart parking i mobilne płatności.

Zakończenie kongresu stanowiła dyskusja skupiona na mieszkańcach miast w ujęciu cyfrowym – edukacji w zakresie bezpieczeństwa płatności dla seniorów i dzieci, budżetach partycypacyjnych, roli Urban-labów i inkubatorów przedsiębiorczości miejskiej, a także opieki zdrowotnej i senioralnej oraz roli samorządów w zapewnieniu dostępu do telemedycyny i teleopieki.

W gronie prelegentów XVI Smart City Forum wystąpili m.in.:

  • Jacek Sutryk, Prezydent Miasta Wrocławia
  • Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublina
  • Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu
  • Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Prezydentka Miasta Słupska
  • Bogdan Wenta, Prezydent Miasta Kielce
  • Tadeusz Krzakowski, Prezydent Miasta Legnicy
  • Beata Moskal-Słaniewska, Prezydentka Miasta Świdnicy
  • Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Miasta Opola
  • Jakub Mazur, Wiceprezydent Miasta Wrocławia
  • Piotr Grzybowski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy
  • Mariusz Śpiewok, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice
  • Mikołaj Kostka, Pierwszy Zastępca Prezydentki Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
  • Marek Cebula, Burmistrz Miasta Krosno Odrzańskie
  • Oleg Polovynko, Chief Information Officer, Kyiv
  •  Maciej Riemer, Dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu, Urząd Miasta Łodzi
  • Jakub Bator, Członek Zarządu ds. Produkcji, Krakowski Holding Komunalny
  • Łukasz Kosobucki, Prezes Spółki, Komunikacja Miejska Rybnik
  • Grzegorz Kwitek, Członek Zarząd, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Pełna lista prelegentów na: https://smartcityforum.pl/prelegenci/


Partnerzy Strategiczni: Limitless Technologies, Orange, T-Mobile

Partnerzy: Atos, BPX, Fortum, Fundacja Polska Bezgotówkowa, Hitachi, Inpost, Kapsch, Lenovo, MB Recykling/Fundacja Odzyskaj Środowisko, MCX, Nexera, Nextbike, Owl Sentry, Polkomtel, SEEDia, Signify, Smart Factor, Smarte, Sprint, Urbaniqe, Wrocławska Akademia Biznesu

Partner multimediów: m-Sound

Strategiczny Patron Medialny: Smart City Expert

Patron medialny: Portalkomunalny.pl

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją XVI Smart City Forum.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024