W ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” powstały już dwa parki kieszonkowe i zielone podwórko miejskie!

W ostatnich tygodniach w ramach projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” zostało wykonane zielone podwórko miejskie „Amfiteatr” oraz dwa parki kieszonkowe: „Szaga” na Zatorzu i „11 Listopada” na V osiedlu.

„Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” to projekt, który otrzymał  początkowo dofinansowanie o wartości prawie 7 mln zł od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz ponad 1,2 mln złotych otrzymanego z budżetu państwa.

Niedawno Miasto zawnioskowało o zwiększenie tej kwoty w związku z rosnącymi cenami towarów oraz usług. Miasto otrzymało dodatkowe dofinansowanie! Kwota dofinansowania wzrosła do 10 245 476,82 zł!!!  Wszystkie zadania w ramach projektu mają zostać zrealizowane do 30 kwietnia 2024 roku.

Trzy miejsca w mieście zmieniły już swój wygląd, a gdy wszystkie rośliny wyrosną i zakwitną, efekty będą jeszcze bardziej imponujące.

Teren konińskiego amfiteatru – zielonego podwórka miejskiego – rozbudowano o nasadzenia zieleni prowadzące w kierunku doliny nadwarciańskiej. Są to niewysokie byliny kwiatów w kolorach niebieskim, fioletowym i białym. Tematem jest bioróżnorodność, czyli połączenie z naturą.

W ramach projektu odmieniono też „Szagę” na Zatorzu. Ten teren, znajdujący się między Szkołą Podstawową nr 12 a III Liceum Ogólnokształcącym, wzbogacił się o nasadzenia wzdłuż ogrodzeń boisk oraz o rabatę przy siłowni zewnętrznej.

Znacząco zmienił się teren przy ulicy 11 Listopada, gdzie powstał park kieszonkowy. To teraz zupełnie inne miejsce. Wykonano suchy potok, są nowe ławki, ale przede wszystkim rośliny takie jak lawenda wąskolistna, ostnica włosowata, proso rózgowate, trzcinnik ostrokwiatowy i krótkowłosowy czy owies wiecznie zielony.

W dwóch parkach kieszonkowych oraz w zielonym podwórku miejskim pojawiły się również nowe ławki i kosze do segregacji odpadów, a także donice z funkcją redbox, które będą elementem gry miejskiej związanej z projektem „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”.

Zmienił się również Park Winnica (naprzeciwko Komendy Miejskiej Policji w Koninie), który wzbogacił się – nawiązując do nazwy – o trzy gatunki winorośli. Winnica ma długość 90 metrów bieżących. Konstrukcje winnicy ułożone są w sześciu rzędach, każdy o długości 15 metrów. Jeszcze bardziej zielono zrobiło się w okolicach Konińskiego Domu Kultury, gdzie wykonano wiatę śmietnikową ze ścianą porośniętą bluszczem.

 To nie koniec zadań w ramach projektu, który realizuje Miasto. Na pewno tymi najbardziej oczekiwanymi będą budowa parku tężniowego na wyspie Pociejewo oraz przebudowa placu Wolności.

Partner Miasta – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – zajmuje się projektowaniem  przestrzeni zielonych.

Ponadto w ramach projektu odbyły się warsztaty dla dorosłych oraz dla uczniów konińskich szkół średnich, które poprowadzili partnerzy Miasta Konina: Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone” oraz Norwegian Association for Green Infrastructure. Celem warsztatów było zwiększenie świadomości uczniów i dorosłych odnośnie roli zielono-niebieskiej infrastruktury i jej wpływu na mikroklimat miejski. Warsztaty pozwoliły poznać proste sposoby ekologicznych działań możliwych do zastosowania w miejscu zamieszkania. Zdobyte podczas warsztatów doświadczenie pomoże mieszkańcom Konina nabrać nawyku dbania o środowisko (nie tylko lokalne), a także przenieść je na grono rodziny i znajomych.

fot. UM Konin
fot. UM Konin
fot. UM Konin

Dzięki powyższym działaniom Miasto Konin zmienia się dla swoich mieszkańców i realizuje główne cele projektu tj.: „zwiększenie odporności miasta na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja do tych zmian, podniesienie świadomości społecznej na temat zmian klimatu, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury.”