Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Kurtyny wodne na ulicach polskich miast

Kurtyny wodne na ulicach polskich miast
Bartłomiej Leśniewski
11.07.2023, o godz. 13:37
czas czytania: około 3 minut
0

Fala upałów skłoniła władze kolejnych miast do instalowania w najbardziej ruchliwych miejscach kurtyn wodnych. Przynoszą ulgę, pomagają w schładzaniu, a przy okazji dają wiele frajdy dzieciom i przechodniom zmęczonym miejskimi upałami. – W czasie wzmożonych temperatur coraz częściej montuje się je w centrach miast, na rynkach i deptakach w całej Polsce i Europie – zauważa serwis kurtynawodna.eu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Kurtyna wodna to stosunkowo niedrogie urządzenie przeznaczone do chłodzenia powietrza poprzez rozpylanie wody w swoim otoczeniu. Woda tworzy delikatną, przyjemnie orzeźwiającą mgiełkę. Temperatura wokół urządzenia obniża się o około 6 stopni – opisuje portal budownictwo.pl.

W Katowicach

Katowice w walce przeciwko wysokimi temperaturami ustawiły 15. kurtyn wodnych.

„Dzięki nim mieszkańcy czy turyści mogą poczuć ulgę podczas wysokich temperatur. Kurtyna tworzy wachlarz wodny, sięgający nawet 3-4 metrów. W przeciwieństwie do fontann, mgiełki wodne korzystają z otwartego obiegu wody. Są też szczególnie lubiane przez dzieci” – opisuje PAP.

– W najbliższych dniach temperatura może przekraczać nawet 30 stopni Celsjusza, dlatego w przestrzeni miejskiej rozlokowaliśmy 15 kurtyn wodnych. Przypomnę, że w trakcie upałów świetną propozycją jest spędzenie czasu na wodnych placach zabaw, a także na miejskich kąpieliskach. W nadchodzących gorących dniach pamiętajmy także o piciu dużej ilości wody. W Katowicach śmiało można pić wodę prosto z kranu, bo jest ona dobrej jakości – zapewnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Woda bezpieczna i zdrowa

– Trzy kurtyny wodne dadzą ulgę od upałów mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla – donosi portal kk24.pl. Urządzenia zostały umieszczone na kozielskim rynku, przy Domu Kultury Chemik oraz na strefie rekreacyjno-sportowej przy ul. Kośnego. W tej ostatniej lokalizacji, gdzie w szczególności kurtyna jest wielką atrakcją dla najmłodszych.

W Zielonej Górze także zainstalowano trzy kurtyny. Znajdujące się w miejscach, gdzie w ciągu mamy najwięcej spacerowiczów. „Schłodzić się można zatem na deptaku przy pomniku Bachusa, przy Ratuszu, na Placu Bohaterów Westerplatte” – donosi „Gazeta Lubuska”.

– To jest taka odpowiedź wodociągów na zapotrzebowanie mieszkańców. Wielu zielonogórzan, turystów jest zmuszonych, albo z wyboru zwiedza nasze miasto zwłaszcza w godzinach szczytu upału. Uruchomienie tych kurtyn jest podyktowane przede wszystkim troską o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno ludzi jak i zwierząt, naszych milusińskich. Każdy może korzystać z tej wody, jest pochodzi ona bezpośrednio z wodociągu, jest bezpieczna, zdrowa i nie szkodzi – wyjaśnia Monika Turzańska, pełnomocnik prezesa ds. zarządzania w Zielonogórskich Wodociągach.

W Gryfinie (woj. zachodniopomorskie) kurtyny wodne zamontowano na placu Barnima, na gryfińskim nabrzeżu i na Górnym Tarasie na „Kwadracie”. Wydobywająca się z trzech stron delikatna mgiełka chłodzi i daje wytchnienie. – Poza tym kurtyna ma zainstalowany kranik, więc wystarczy podejść, przycisnąć i woda leci skierowanym w górę strumieniem” – opisuje portal igryfino.pl.

Taką wodą – można z kolei napełnić bidon i… spacerować dalej.

Jak to działa?

Kurtyny wodne to system oparty na wykorzystaniu strumienia wody, który rozpylany jest w formie kurtyny nad obszarem, który ma zostać ochłodzony. Kiedy woda zetknie się z powietrzem, dochodzi do procesu parowania, który natychmiast miejscowo obniża temperaturę.

Kurtyny są stawiane w tych miejscach, w których upały latem są najdokuczliwsze dla ludzi, a więc szczególnie dla osób starszych i dzieci. Często dotyczy to samych centrów miast, w których brakuje zbiorników wodnych czy zieleni, a wysokie temperatury szczególnie dają się we znaki. Kurtyny mogą być też montowane latem w miejscowościach turystycznych, gdzie jest duży przepływ wczasowiczów. Z racji większych wymogów stawianych takim urządzeniom w zakresie wydajności działania i trwałości są też droższe od tych do użytku domowego i kosztują zwykle około kilku – kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od parametrów technicznych i wykorzystanych materiałów.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024