Jak poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej, obecnie trwa przetarg na wykonawcę przedsięwzięcia, który wkrótce powinien zostać rozstrzygnięty.
Pomysłodawcy parku przypomnieli, że Polska jako jeden z pierwszych krajów zdecydowała się na nadanie praw wyborczych kobietom – stało się to 28 listopada 1918 roku. „Ogród Krakowianek to upamiętnienie tego wydarzenia i podkreślenie jego tak ważnej roli” – wskazano.
Tysiące roślin
Według planów ZZM na zaniedbanym terenie zielonym w centrum miasta – pomiędzy fortem Kleparz a ul. Prądnicką planowane jest posadzenie 100 drzew oraz kilku tysięcy kwiatów, krzewów, pnączy i cebul. Będą to róże, liliowce, tulipany, powojniki, klony czerwone oraz robinie akacjowe.
Ścieżka dydaktyczna
Zaplanowano także wytyczenie ścieżki dydaktycznej, która pozwoli na zapoznanie się z historią emancypacji kobiet w Polsce oraz na świecie. Na głównej osi komunikacyjnej powstanie plac pamięci z symboliczną datą 28.11.1918 r. zamontowaną w postaci tablicy w jego centralnym punkcie.
„Projekt ten od dawna czekał na realizację, więc tym bardziej mamy nadzieję, że po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu uda się go zrealizować jako miejsce stanowiący bardzo ważny symbol, potrzebny symbol” – zapowiedzieli pomysłodawcy.
Pomysł Ogrodu Krakowianek został ogłoszony 28 listopada 2018 roku – równo w 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Według pierwotnych planów park miał być gotowy latem 2019 roku.
Komentarze (0)