Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Śląskie. Czechowickie "roślinne" przystanki pomagają w retencji wody i dają cień

Śląskie. Czechowickie
MŁ/PAP
18.08.2023, o godz. 8:17
czas czytania: około 2 minut
0

Pod "zieloną" wiatą przystankową oczekują już na autobus komunikacji miejskiej pasażerowie w Czechowicach-Dziedzicach. Jest wyposażona między innymi w dach retencyjny obsadzony roślinami. W mieście jest też 10 wiat obsadzonych bluszczem – podał czechowicki magistrat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

“Na przystanku przy Centrum Edukacji Ekologicznej zamontowano nową, trójsegmentową wiatę, wyposażoną w zielony dach retencyjny. Nadmiar wody opadowej, której nie będzie w stanie przyjąć roślinność na nim, zostanie odprowadzony rynną i rurami spustowymi do dwóch rzędów donic. W nich również będą rośliny” – poinformował magistrat.

 

Będzie więcej takich przystanków

Roślinność pnąca pokryje także ściany 10 istniejących już wiat przystankowych w mieście, między innymi czterech na terenie dworca autobusowego. Zostały one wyposażone w kratownice zapewniające właściwy wzrost roślin oraz donice z bluszczem pospolitym.

Według urzędników rośliny na przystankach pomagają zmniejszyć efekt “miejskiej wyspy ciepła”. “Zielone przystanki stanowią także przyjemne miejsce oczekiwania dla pasażerów, oferując cień i ochłodę w gorące dni. To małe ekosystemy, które pomagają w retencji wody opadowej” – podali.

Z zapałem przeciw zmianom klimatu

Magistrat podał w komunikacie, że stworzenie nowej wiaty i obsadzenie bluszczem 10 kolejnych to część projektu “Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w gminie Czechowice-Dziedzice”.

Celem całego projektu jest przede wszystkim łagodzenie zmian klimatycznych. Do końca kwietnia 2024 roku powstaną między innymi zbiorniki retencyjne, deszczowe ogrody, zielone wyspy roślin i ścieżka rowerowa. Całość jest realizowana w partnerstwie ze stowarzyszeniem Intbau z Norwegii, które wspiera tradycyjne, lokalne budownictwo oraz tworzenie lepszych miejsc do życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Całkowity koszt projektu to ponad 13 mln zł, z czego 10 mln zł to fundusze z Mechanizmu Finansowego EOG.

Gmina Czechowice-Dziedzice leży na północ od Bielska-Białej, z którym graniczy. Miasto liczy około 35 tys. mieszkańców, a wraz z okolicznymi sołectwami blisko 45 tys.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024