Rośnie liczba zakażeń bakterią legionella. Do tej pory sanepid potwierdził ją u 155 osób, aż 16 zmarło. Źródło zakażenia nadal nie jest znane. Wiadomo natomiast, że legionella występuje w wodzie i rozmnaża się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
Dezynfekcja i płukanie instalacji
Podobny zabieg przeprowadzono w instalacjach wodnych w placówkach oświatowych. “Woda z chlorem została spuszczona, następnie wszystkie wewnętrzne instalacje ciepłej wody i cyrkulacji zostały dodatkowo przepłukane. Zostało to zrobione na początku tygodnia” – przekazał w rozmowie z PAP Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa. “Jesteśmy gotowi na pierwszy dzwonek” – dodał.
Wytyczne dla placówek oświatowo wychowawczych
Z kolei Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, tuż przed nowym rokiem szkolnym, opublikowała na swojej stronie internetowej “wytyczne dla placówek oświatowo – wychowawczych dotyczące postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella”. W dokumencie są trzy punkty i kilka podpunktów.
Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, zaznaczył, że wśród jego rekomendacji jest m.in. właściwa konserwacja “punktów wypływu wody” i utrzymanie odpowiedniej temperatury. W kranach woda powinna mieć co najmniej 55 stopni Celsjusza, w podgrzewaczach 60 stopni. W ten sposób można zmniejszyć prawdopodobieństwo namnażania się bakterii z rodzaju Legionella.
W dokumencie jest też mowa o “płukaniu wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej” oraz “utrzymywaniu urządzeń i wewnętrznego systemu wodociągowego pod kontrolą”.
Podkarpacki inspektor sanitarny przypomina również o regularnym sprawdzaniu i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu pH wody, a tam gdzie to konieczne – stężenia środków dezynfekcyjnych.
Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty, została poproszona o przesłanie zaleceń sanepidu do dyrektorów i kierowników szkół oraz przedszkoli.
Oto pełna treść wytycznych dla placówek oświatowo – wychowawczych dotyczących postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella
“W wyniku wydłużonego przestoju czy też ograniczonej eksploatacji w urządzeniach i wewnętrznych systemach wodociągowych możliwe jest występowanie zmniejszenia przepływu wody lub jej stagnacja, co skutkuje pogorszeniem parametrów fizykochemicznych wody i podwyższonym prawdopodobieństwem występowania oraz namnażania się bakterii z rodzaju Legionella. Dlatego też przed ponownym otwarciem placówek oświatowo – wychowawczych wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań takich jak np. płukanie instalacji, dezynfekcja (chemiczna lub termiczna) wody.
Sprawujący nadzór nad urządzeniami i wewnętrznymi systemami wodociągowymi powinni zwrócić uwagę na warunki, które w czasie przestoju lub ograniczonej eksploatacji budynku, mogą sprzyjać znacznemu wzrostowi i rozprzestrzenianiu się bakterii z rodzaju Legionella, w tym na bardzo rozbudowany wewnętrzny system wodociągowy, występujące martwe odcinki przewodów, niskie stężenie środków dezynfekcyjnych (w przypadku obiektów, w których stosowana jest dezynfekcja chemiczna), zbyt niską temperaturę ciepłej wody, ograniczony przepływ wody i obecność biofilmu.
W związku z wznowieniem działalności placówek oświatowo-wychowawczych po wakacyjnej przerwie oraz zaistniałą sytuacją dotyczącą zakażeń wywoływanych przez bakterie z rodzaju Legionella w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia zakażenia mikrobiologicznego Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaleca podjąć odpowiednie kroki.
1. Właściwa konserwacja i utrzymanie odpowiedniej temperatury w punktach wypływu wody z kranu i w podgrzewaczach wody poprzez:
- Zapewnienie i utrzymanie, w punktach wypływu wody z kranu, temperatury wody co najmniej 55 st. C. Utrzymanie temperatury wody powyżej 55 st. C może zmniejszyć
prawdopodobieństwo namnażania się bakterii z rodzaju Legionella. - Zapewnienie i utrzymanie w podgrzewaczach wody co najmniej 60 st. C.
- Dodatkowo podgrzewacz po dłuższym okresie nieużytkowania powinien być opróżniony z wody i poddany zabiegom czyszczenia, zgodnie z instrukcją producenta.
2. Płukanie wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej.
- Płukanie wewnętrznych systemów wodociągowych powinno odbywać się z uwzględnieniem możliwie jak największej liczby punktów wody (np. kranów, pryszniców). Ze względu na wielkość obiektów i ciśnienia wody w instalacjach może być konieczne płukanie prowadzone w poszczególnych obszarach np. na piętrach, w pionach, pokojach.
- Celem płukania wewnętrznych systemów wodociągowych jest wymiana wody na świeżą, zapewnienie właściwej temperatury wody w punkcie czerpalnym (co najmniej 55 st. C dla wody ciepłej, poniżej 20 st. C dla wody zimnej) oraz utrzymanie na odpowiednim poziomie stężenia środka dezynfekcyjnego we wszystkich punktach (w przypadku stosowania dezynfekcji chemicznej).
- Wskazane jest także płukanie wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej, o ile to możliwe, tak długo, aż woda wypływająca z punktu jej wypływu osiągnie maksymalną temperaturę.
- Ponadto podczas płukania należy zachować ostrożność i zminimalizować rozpryskiwanie wody oraz powstawanie aerozolu wodnego.
3. Właściwe zarządzanie i utrzymywanie urządzeń i wewnętrznego systemu wodociągowego pod kontrolą w celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego
- Dokonywanie przeglądów stanu technicznego wewnętrznych systemów wodociągowych, ze szczególnym uwzględnieniem: doboru wielkości systemu do aktualnych potrzeb, szczelności przewodów, wzajemnej izolacji przewodów ciepłej i zimnej wody (ryzyko schładzania ciepłej wody i ogrzewania zimnej), stanu technicznego podgrzewacza wody, utrzymania odpowiedniej temperatury wody ciepłej, sprawdzania stężenia środków dezynfekcyjnych (w przypadku obiektów, w których stosowana jest dezynfekcja chemiczna).
- Kontrolowanie temperatury wody wypływającej z podgrzewacza oraz w poszczególnych punktach jej wypływu z kranu (zarówno ciepłej, jak i zimnej wody).
- Prowadzenie dokumentacji dotyczącej okresowych przeglądów i kontroli temperatury. Po przywróceniu normalnego funkcjonowania placówek oświatowo – wychowawczych w celu ograniczenia ryzyka namnażania się bakterii z rodzaju Legionella, konieczna jest dalsza właściwa eksploatacja urządzeń i wewnętrznych systemów wodociągowych. W szczególności zaleca się regularne sprawdzanie i utrzymywanie na odpowiednim poziomie parametrów wody, takich jak: temperatura, pH i tam gdzie ma to zastosowanie, stężenie środków dezynfekcyjnych oraz zapewnienie poprawności funkcjonowania urządzeń stosowanych do uzdatniania i dezynfekcji wody
Źródło: Opracowanie Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego NIZP-PZH we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym: Zalecenia dotyczące ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji, w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella”
Powyższe wytyczne opublikowane zostały na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.
Komentarze (0)