Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Walka z legionellozą bez wdrożenia unijnej dyrektywy

Walka z legionellozą bez wdrożenia unijnej dyrektywy
R.G.
30.08.2023, o godz. 10:49
czas czytania: około 2 minut
0

O pogarszającej się sytuacji dotyczącej zakażeń bakterią legionella pneumophila piszemy już od jakiegoś czasu. Informujemy też o kolejnych działaniach władz i służb sanitarnych. Niestety sprawa ma kolejny negatywny aspekt, a jest nim niewdrożenie przez Polskę unijnej dyrektywy ws. wody pitnej. To sprawa niepokojąca, szczególnie, że dokument ten zawiera normy bezpieczeństwa dotyczące bakterii legionella.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Przypomnijmy, że Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego wobec ponad połowy państw Unii Europejskiej, w tym także wobec Polski. Powodem tego jest niewdrożenie dyrektywy ws. wody pitnej. Dokument zawiera m.in. normy bezpieczeństwa dotyczące bakterii legionella.

Postępowanie przeciwko Polsce

Do 12 stycznia br. państwa członkowskie Unii Europejskiej miały obowiązek przenieść tę dyrektywę do prawa krajowego i zastosować się do jej przepisów. W tej sytuacji, w marcu 2023 r., Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie naruszenia prawa w związku z niepoinformowaniem o środkach transpozycji.

Wsparcie ze strony ECDC

Rzecznik Komisji Europejskiej wyjaśnia natomiast, że państwa unijne muszą zgłaszać przypadki zachorowania na legionellozę – czyli infekcję bakteryjną płuc wywołaną przez bakterię legionella – do Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Polska współpracuje z unijną organizacją

Przy czym, jak informuje w swoim komunikacie Rzecznik KE, w związku z obecną sytuacją dotyczącą zakażeń bakterią legionella pneumophila w naszym kraju, ECDC zostało poinformowane przez polskie władze i jest z nimi w stałym kontakcie.

Ponadto, w ramach wywiadu epidemicznego prowadzony jest też stały monitoring sytuacji. Rzecznik KE dodaje też, że zarządzanie reagowaniem na zagrożenia epidemiczne i chorobowe należy do kompetencji polskich służb sanitarnych i zdrowotnych, a także ECDC, która to instytucja – w razie potrzeby – będzie udzielać stronie polskiej fachowych porad.

Zapisy unijnej dyrektywy 

Dodajmy, że Dyrektywa w sprawie wody pitnej (m.in. w załączniku 1-D), zawiera konkretne parametry dla bakterii legionella, a także wytyczne istotne dla oceny ryzyka w wewnętrznych systemach wodociągowych.

Zapisy dyrektywy konkretyzują także to, jakie działania należy podjąć, gdy powyższe wskazania zostały przekroczone lub gdy wystąpiły kolejne ogniska choroby

Dyrektywa wprowadza również podwyższone parametry dotyczące jakości wody pitnej, a także wymóg oceny ryzyka, od ujęcia po punkt, w którym woda jest dostarczana konsumentom.

Ponadto, na mocy powyższej unijnej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą zapewnić podjęcie odpowiednich środków w celu wyeliminowania lub ograniczenia ryzyka związanego z legionellą, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów priorytetowych, takich jak szpitale i domy spokojnej starości.

Więcej o obecnej sytuacji w Rzeszowie w artykułach: ABW w rzeszowskich wodociągach i Rzeszów. Dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej


Szynkowski vel Sęk: niewdrożenie dyrektywy UE ws. wody pitnej nie ma wpływu na badanie wody na obecność bakterii legionella


 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024