– Przygotowano odpowiednie wnioski. 14 września pochylą się nad nimi wrocławscy radni – informuje Urząd Miasta Wrocławia. Jeżeli zdecydują się je przegłosować, urzędnicy będą mogli podpisać z inwestorami stosowne porozumienia co do zakresu inwestycji towarzyszących budowie mieszkań.
Specustawa
Nowe możliwości adaptacji terenów poprzemysłowych stworzyła specustawa mieszkaniowa. I z tego właśnie zamierzają skorzystać władze Wrocławia.
– Chcemy poprzemysłowe tereny włączyć w tkankę miasta. To tereny z potencjałem, ale bez znacznych środków trudno byłoby sprawić, by były atrakcyjne. Szansą dla nich są inwestycje w oparciu o specustawę mieszkaniową – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
Dzięki temu, poza mieszkaniami, inwestorzy wybudują nowe układy drogowe z chodnikami i drogami rowerowymi, powstaną nowe tereny zielone, będzie miejsce na usługi oraz rozbudowane zostaną szkoły podstawowe w sąsiedztwie nowych osiedli. – Za to wszystko zapłacą inwestorzy, a szacowana wartość tych dodatkowych prac to niemal 60 mln zł. – zapewnia Jakub Mazur.
Wnioski o lokalizację inwestycji mieszkaniowych w trybie specustawy dotyczą dwóch lokalizacji:
- rejonu Kochanowskiego i Kwidzyńskiej (teren dawnej stoczni rzecznej na Zaciszu)
- rejonu Armii Krajowej, Tarnogajskiej i biskupa Bogedaina (obszar bazy sprzętowo-transportowej Transbudu).
Łąki kwietne w miejsce stoczni
Na terenie dawnej stoczni rzecznej w rejonie ul. Kochanowskiego i Kwidzyńskiej oprócz mieszkań udostępniony zostanie teren zielony o powierzchni 9 tys. m2 oraz 2,5 tys. m2 łąk kwietnych. Dodatkowo rozbudowana zostanie pobliska szkoła podstawowa nr 8 przy ul. Kowalskiej. Poza nowymi klasami pojawi się nowa świetlica i stołówka.
Inwestor to Edo sp. z o.o. we współpracy z Toscom Development przebuduje skrzyżowanie Kochanowskiego/Brucknera z Kwidzyńską/Toruńską. Powstaną dodatkowe pasy do skrętów oraz nowe chodniki i drogi rowerowe. Wybudowana zostanie również sieć wodociągowo-kanalizacyjna.
„Szacunkowa wartość inwestycji towarzyszących (pokrywana przez wnioskującego) to ok. 30 ml zł” – czytamy w komunikacie władz Wrocławia.
Szkoła w miejsce bazy transportowej
Na terenie dawnej bazy transportowej Transbudu, gdzie w przeszłości prowadzona była również działalność produkcyjna, poza mieszkaniami wnioskujący: HCS R. Szychliński sp. k., we współpracy z Toscom Development rozbuduje SP 9 przy ul. Nyskiej. W nowym 4-kondygnacyjnym skrzydle o powierzchni użytkowej 850 m2 ma się pojawić m.in. 9 sal lekcyjnych i świetlica.
Na samym osiedlu nacisk położono na zagospodarowanie wód opadowych: powstaną ogrody deszczowe, a wszystkie budynki będą miały zielone dachy. Nowa zieleń, która pojawi się na osiedlu ma być przedłużeniem znajdującego się w sąsiedztwie parku Tarnogajskiego.
– Przebudowane zostaną drogi i chodniki w pobliżu planowanej inwestycji, a od ul. Klimasa do ul. Gazowej powstanie nowa droga rowerowa – informuje Urząd Miasta Wrocławia.
Szacunkowa wartość inwestycji towarzyszących (pokrywana przez wnioskującego) to niemal 30 mln zł.
Komentarze (0)