Konferencja odbyła się w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 26-28.09.2023.
Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach z finansowania inwestycji ze środków unijnych i rządowych, poprowadzonego przez specjalistów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Warsztaty pozwoliły uczestnikom omówić ich pomysły i bezpośrednio porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie takimi programami jak #FENiKS czy #Hydrostrateg.
Gliwicka deszczówka
Alternatywą dla warsztatu był wyjazd do Gliwic, gdzie uczestnicy zapoznali się ze zrealizowanym przez miasto projektem dotyczącym nowoczesnego zarządzania deszczówką. W ramach projektu została przeprowadzona digitalizacja dokumentacji dotyczącej systemu odwodnienia i udostępnienie jej w aplikacji GisHub, zainstalowana system pomiarowy złożony z 57 różnego rodzaju urządzeń – deszczomierzy, stacji hydrologicznych oraz kamer.
Adaptacja i jakość
Drugiego dnia rozpoczęła się część konferencyjna, otwarcia sesji pod nazwą „Adaptacja” dokonał Justin Abott z Arupa. Trzeci dzień poświęcony był jakości, a otworzył go Klaus Piroth z CDM Smith. Zaczęliśmy więc konferencję od spojrzenia światowych gigantów konsultingu i projektowania. Spojrzenie zagraniczne mocno było obecne na konferencji, gdyż można było obejrzeć aż 16 wystąpień z zagranicy. Organizatorzy zadbali jednak by pokazać też polskie przykłady miast, które są liderem w zarządzaniu wodami opadowymi. W tym roku mogliśmy przenieść się między innymi do Gliwic, Bytomia, Piaseczna, Poznania.
„W ramach dwudniowych obrad, dzielono czas pomiędzy prezentacje poświęcone integracji rozwiązań wodnych, zwłaszcza w miastach, w kierunku postrzegania jednego trwałego i odpornego na zagrożenia systemu wodnego oraz prezentacje szczegółowych rozwiązań, zwłaszcza technologicznych, integrujących ilość wody z jej jakością. Dodatkowym elementem “spinającym” była debata oksfordzka na temat celowości i możliwości nadania rzece Wiśle osobowości prawnej w kontekście katastrofy ekologicznej na Odrze.
Tego rodzaju integracja gospodarowania wodami w obszarach miejskich to długi i złożony proces wymagający konsekwencji w planowaniu i działaniu. Na tej drodze ogromną rolę odgrywa odpowiedzialna prezentacja zarówno możliwych efektów jak i trudności w osiąganiu celów, która przybliża zrozumienie i akceptację społeczną czekających nas przemian. Moim zdaniem, tegoroczna edycja StormWater Poland spełniła takie zadanie!” Pisze Elżbieta Nachlik profesor senior Politechniki Krakowskiej.
Debatę można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=cWCb8DAU2TA
A warto, bo grono debatujących osób było wybitne, a sama debata przeprowadzona w sposób kulturalny, uwzględniający wiele racji.
Centralnym punktem konferencji było zasadzenie drzewa w zbiorniku TreeTank firmy Wavin. Uroczystego zakopania drzewa dokonał wiceprezydent Mariusz Skiba.
Drzewa zasadzone na placu tuż pod spodkiem pozostanie w Katowicach na zawsze.
Komentarze (0)