W krótkim, trójliterowym słowie „kot” mieści się nieskończona wręcz ilość treści i powiązanych z nim konotacji. Trudno się dziwić – w naszym kręgu kulturowym koty towarzyszą człowiekowi właściwie od początku dziejów. Ssaki te są też ważnym elementem współczesnej kultury popularnej, choćby jako element składowy milionów memów. Jakiś czas temu w mediach zrobiło się głośno o kotach z innego powodu – pojawiły się doniesienia o tym, jakoby kot domowy był gatunkiem inwazyjnym, co wzburzyło opinię publiczną.

Co to oznacza i czy to w ogóle prawda? Czy w takim razie nadal można wspierać te zwierzęta choćby poprzez dokarmianie i budowę schronień?

Felis catus – skąd do nas przybył?

W Europie Środkowej występowały pierwotnie dwa gatunki kotów: żbik i ryś. Dziś ssaki te są skrajnie nieliczne, a spotkania z nimi są niebywale rzadkie z racji ich dużej skrytości. Jeszcze w czasach prehistorycznych pojawiły się jednak towarzyszące człowiekowi zwierzęta, utożsamiane ze współczesnym kotem domowym Felis catus. Choć ukazały się różne teorie na temat jego pochodzenia, to najczęściej przyjmuje się za jego ojczyznę Bliski Wschód, gdzie udomowiono dzikie koty nubijskie. Najstarsze znaleziska potwierdzające udomowienia kotów są właściwie tak stare jak historia upraw zb&...