Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Badanie: lasy wielogatunkowe pochłaniają węgiel 70 proc. bardziej wydajnie, niż drzewne monokultury

Badanie: lasy wielogatunkowe pochłaniają węgiel 70 proc. bardziej wydajnie, niż drzewne monokultury
pap/jw
12.11.2023, o godz. 10:05
czas czytania: około 3 minut
0

Lasy wielogatunkowe magazynują węgiel w swojej nadziemnej biomasie nawet o 70 procent bardziej wydajnie, niż monokultury. Najlepszy wynik dają lasy złożone z czterech gatunków - ocenili naukowcy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Sadzenie nowych drzew i ich przywracanie to powszechny sposób na spowolnienie procesu ocieplenia globalnego i ochrony bioróżnorodności, który pozwala zarazem sprostać celom związanym ze zrównoważonym rozwojem. Przywrócone lasy – odpowiednio duże skupiska drzew i krzewów – gromadzą węgiel w ten sposób, że wiążą go w swoich tkankach (tzw. biomasie) – nadziemnych i pod ziemią. Szczególnie wydajne jako magazyny węgla są lasy mieszane, ponieważ w ich skład wchodzą rozmaite gatunki drzew, o odmiennych parametrach, co przekłada się na lepsze wyniki związane z magazynowaniem węgla.

Przewaga lasów wielogatunkowych

W porównaniu do lasów jednogatunkowych, lasy mieszane są też bardziej odporne na choroby, działanie szkodników i zjawiska związane z zaburzeniami klimatu. To zaś zwiększa ich potencjał jako magazynów węgla na długą metę. Lasy wielogatunkowe mają też przewagę, jeśli chodzi o zapewnianie innych usług ekosystemowych (jak choćby regulacja cyklu wody czy oczyszczanie powietrza). Stanowią też ostoję większej liczby gatunków organizmów.

Choć korzyści ze zróżnicowania systemów leśnych są dobrze znane – to w wielu krajach nagminnie prowadzone są nasadzenia jednogatunkowe. Biorąc to pod uwagę, naukowcy porównali skalę, w jakiej w lasach mieszanych oraz w monokulturach uprawianych w celach przemysłowych – magazynowany jest węgiel.

Przedmiot badań

– Lasy wielogatunkowe magazynują więcej węgla niż monokultury, nawet o 70 procent – podsumowała dr Emily Warner, ekspertka w dziedzinie ekologii i bioróżnorodności z Wydziału Biologii na Uniwersytecie Oksfordzkim, pierwsza autorka badania opisanego we “Frontiers in Forests and Global Change” (www.frontiersin.org). – Stwierdziliśmy też, że w porównaniu do monokultur, największa różnica dotycząca magazynowania węgla dotyczy lasów mieszanych, składających się z czterech gatunków – dodała.

Naukowcy analizowali wyniki wcześniejszych badań (publikowanych od 1975 r.), w ramach których porównywano skalę magazynowania węgla przez lasy mieszane i jednogatunkowe. Dane z tych analiz zestawiono z niepublikowanymi wcześniej danymi z eksperymentów, dotyczących globalnej sieci różnorodności drzew. – Chcieliśmy zebrać istniejące dowody, aby ocenić, czy dywersyfikacja gatunków w lasach daje korzyści, jeśli chodzi o magazynowanie węgla – mówi Warner.

Lasy gospodarcze wielogatunkowe, jakie oceniano w badaniu, miały od dwóch do sześciu gatunków. W bazie, z którą pracowali naukowcy, lasy czterogatunkowe najskuteczniej pochłaniały węgiel. Jeden z badanych miksów składał się z czterech różnych gatunków drzew liściastych, popularnych w Europie. Również mieszanki dwugatunkowe gromadziły ponad powierzchnią Ziemi więcej węgla (do 35 proc.) niż monokultury. Lasy złożone z sześciu gatunków nie wykazały natomiast wyraźnej przewagi wobec monokultur.

Naukowcy wykazali też, że dywersyfikacja składu lasów sprzyja lepszemu wiązaniu w nich węgla. Ogółem ilość węgla związana w naziemne części roślin w lasach mieszanych była 70 proc. większa, niż w przeciętnej monokulturze. Naukowcy stwierdzili też, że lasy mieszane miały 77 proc. większą zawartość węgla, niż uprawiane dla potrzeb gospodarczych monokultury, składające się z gatunków wybranych ze względu na wydajną produkcję masy drzewnej.

Ciąg dalszy nastąpi

– To badanie pokazuje potencjał związany z dywersyfikacją składu lasów gospodarczych, a także potrzebę danych eksperymentalnych, aby poznać mechanizmy, które odpowiadają za wyniki przeprowadzonych analiz – mówi Warner. I dodaje, że trzeba też lepiej zbadać, jak na korzyści związane z magazynowaniem węgla wpływają inne czynniki, np. lokalizacja lasu czy jego wiek, a także obecne tam gatunki.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024