Metalowa brama wymaga regularnego odświeżania, aby zachowała swoje walory estetyczne i była zabezpieczona przed korozją. Na rynku dostępne są różne produkty, dlatego warto wiedzieć, jaka farba do bramy metalowej to najlepszy wybór. Odpowiednie informacje znajdziesz w naszym poradniku.

Farba do bramy metalowej – jaką emalię kupić?

Jeśli nie wiesz, jaka farba do bramy metalowej sprawdzi się najlepiej, w pierwszej kolejności pod uwagę weź jej przeznaczenie. Do wyboru masz emalie, które są dedykowane do stosowania w przypadku różnych materiałów. Gdy bramę wykonano z:

  • żelaza, stali albo żeliwa, wybierz farbę poliuretanową, alkidową (inaczej ftalową), chlorokauczukową bądź epoksydową;
  • aluminium lub metali ocynkowanych, zdecyduj się na emalię winylową (poliwinylową), akrylową, poliwinylowo-akrylową albo akrylowo-lateksową.

W zależności od sposobu aplikacji, Twój wybór może paść na farbę dwuskładnikową, np. taką jak dostępna na stronie https://polifarb.lodz.pl/pl/433015-691-emalia-lowigraf-pur-poliuretanowa-na-metale-strukturalna-dwuskladnikowa.html. Taki produkt nie wymaga gruntowania i może być nakładany bezpośrednio na skorodowaną powierzchnię. Warunkiem jest jednak to, aby warstwa rdzy była niewielka – w innym przypadku warto usunąć nalot za pomocą szlifierki czy szczotki drucianej.

Druga opcja to emalie gruntująca oraz nawierzchniowa. W tym przypadku trzeba zakupić 2 produkty, a aplikacja trwa dłużej ze względu na to, że należy zachować odpowiedni odstęp czasowy między nałożeniem podkładu i właściwej emalii.

Bez względu na to, jaka farba do bramy metalowej Cię interesuje, warto wybrać produkt firmy Polifarb Łódź. To uznana marka na rynku wyrobów przeznaczonych do malowania konstrukcji i elementów wykonanych z metalu.

Farba do bramy metalowej – zabezpieczenie powierzchni na długie lata

Jeśli zamierzasz wykonać malowanie bramy metalowej, postaw na farbę, która tworzy twardą, odporną na czynniki zewnętrzne powłokę. Powinna ona zabezpieczyć podłoże przede wszystkim przed rdzą. W przypadku farby poliuretanowej odpowiada za to specjalny skład, w którym zastosowano:

  • mieszaninę pigmentów antykorozyjnych i metalicznych oraz wypełniacze, do których dodano środki pomocnicze o działaniu przeciwrdzewnym;
  • utwardzacz, którego zadaniem jest stworzenie wytrzymałej powłoki lakierowej.

Dzięki takiej zawartości poliuretanowa farba do bramy metalowej chroni stal, żeliwo czy żelazo przed destrukcyjnym oddziaływaniem czynników pogodowych takich jak skrajne temperatury czy wilgoć. Nie ma też ryzyka, że pod wpływem promieniowania słonecznego emalia będzie się łuszczyła.

Taka farba do metalowej bramy jest odporna także na ścieranie i zarysowania oraz na opary soli, gazów przemysłowych, paliw płynnych czy rozpuszczalników. Dzięki temu zachowa swoje walory wizualne przez długi czas, nawet wtedy, gdy użyjesz jej w bardzo agresywnym środowisku.

Farba do bramy metalowej powinna zabezpieczyć podłoże przed negatywnymi czynnikami otoczenia. Kluczowe jest jej działanie antykorozyjne. W przypadku emalii dwuskładnikowej poliuretanowej odpowiada za to mieszanka specjalnych pigmentów, wypełniaczy i utwardzaczy.

Jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości farba do bramy metalowej?

Farba do malowania bramy metalowej powinna być łatwa w aplikacji, dzięki czemu możesz samodzielnie wykonać malowanie. Aby tak było, emalia musi:

  • mieć dobrą przyczepność do podłoża;
  • świetnie kryć metal;
  • szybko schnąć – jest to ważne wówczas, gdy chcesz zdążyć z malowaniem przed deszczem.

Farba powinna mieć trwały kolor, dzięki czemu nie wyblaknie pod wpływem słońca. Zwróć uwagę na jej zastosowanie. Na przykład dwuskładnikowa farba poliuretanowa jest przeznaczona nie tylko do podłoży metalowych, ale również mineralnych (beton, tynk) czy drewnianych. Sprawia to, że nawet jeśli podczas malowania metalowej bramy nie wykorzystasz całej emalii, posłuży Ci ona do odnowienia innych elementów w domu lub ogrodzie.

Pamiętaj, że odpowiedni efekt osiągniesz tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiednie zasady podczas nakładania farby. Zanim rozpoczniesz malowanie bramy metalowej, oczyść podłoże z osadów i zanieczyszczeń. Do aplikacji emalii użyj pędzla płaskiego z miękkim włosiem, mini wałka albo natrysku, co pozwoli Ci dotrzeć we wszystkie zakamarki. Prace zrealizuj w umiarkowanej temperaturze.

Jeśli interesuje Cię farba do bramy metalowej, postaw na emalię dwuskładnikową, która nie wymaga gruntowania. Wśród jej zalet znajduje się odporność na czynniki zewnętrzne, dobra przyczepność do podłoża oraz rozległe zastosowanie.