Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polsko - chińskie granty na badania klimatu w miastach

Polsko - chińskie granty na badania klimatu w miastach
Bartłomiej Leśniewski
23.11.2023, o godz. 8:13
czas czytania: około 3 minut
0

W 3. edycji międzynarodowego konkursu SHENG na polsko-chińskie projekty badawcze zostanie sfinansowanych 13 projektów o łącznej wartości ponad 15 mln zł - poinformowało w środę Narodowe Centrum Nauki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wśród nich m.in. projekt dot. wykorzystania nauki do walki ze zmianami klimatu na terenach zurbanizowanych.

SHENG

Jak przekazało Narodowe Centrum Nauki, międzynarodowy, dwustronny konkurs SHENG 3 na polsko-chińskie projekty badawcze jest organizowany przez NCN wspólnie z chińską agencją National Natural Science Foundation of China (NSFC), zgodnie z procedurą oceny równoległej. “Oznacza to, że obie agencje prowadzą równoległą ocenę formalną i merytoryczną wniosków, a finansowanie otrzymają tylko te projekty, które uzyskają jednocześnie rekomendację NCN i NSFC” – wyjaśniono.

Badacze mogli składać wnioski w wybranych dyscyplinach nauk ścisłych i technicznych oraz nauk społecznych. W rozstrzygniętym właśnie konkursie SHENG – jak wskazało NCN – złożono 125 wniosków, z czego “zaledwie 5 dotyczyło badań z zakresu nauk społecznych”.

Wśród wniosków zakwalifikowanych do finansowania znalazł się 1 projekt z grupy nauk HS (nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce – PAP) oraz 12 z grupy nauk ścisłych i technicznych.

Dla kogo granty

Na liście znalazły się następujące podmioty z przyznanym finansowaniem: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ponad 1 mln 209 tys.), Instytut Fizyki PAN (ponad 574 tys.), dwa projekty Politechniki Warszawskiej (ponad 1 mln 472 tys. oraz prawie 1 mln 658 tys.), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (ponad 1 mln 670 tys.), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (610 tys.), Uniwersytet Warszawski (ponad 280 tys.), Politechnika Łódzka (ponad 876 tys.), Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (ponad 1 mln 624 tys.), Uniwersytet Zielonogórski (866 tys.), Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (ponad 1 mln 283 tys.), Politechnika Wrocławska (ponad 1 mln 840 tys.) i Uniwersytet Jagielloński (prawie 852 tys.).

Sfinansowane badania – jak podało NCN – będą prowadzone w Polsce i w Chinach, a nad realizacją każdego projektu będzie czuwać dwóch kierowników: jeden po stronie chińskiej, drugi po stronie polskiej. Otrzymane środki – jak poinformowano – można przeznaczyć na prowadzenie badań, wynagrodzenie zespołu badawczego, stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji polskiej części projektu badawczego.

Narodowe Centrum Nauki, wśród projektów, które otrzymają finansowanie w ramach SHENG 3, wskazało m.in. na zespół dra hab. Piotra Matczaka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy z naukowcami z Chinese Academy of Sciences – jak wskazano – zajmie się “bardzo aktualnym w kontekście zmian klimatycznych problemem wzrastających temperatur na obszarach zurbanizowanych”.

“Naukowcy sprawdzą na przykładzie Warszawy i Pekinu, w jaki sposób rozwój miast wiąże się ze wzrostem temperatur na ich obszarze oraz czy i w jaki sposób miejskie wyspy ciepła mogą zostać zneutralizowane lub zminimalizowane poprzez odpowiednie zagospodarowanie miejskiej zieleni i zbiorników wodnych. W efekcie przeprowadzonych badań zostaną opracowane rekomendacje pozwalające na złagodzenie w przyszłości skutków występowania wysp ciepła w obu badanych miastach” – wyjaśniono.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024