Raport NIK: Polska bez systemu zabezpieczeń infrastruktury
Z wielu rozmów z przedstawicielami branży wodociągowo-kanalizacyjnej oraz z wypowiedzi publikowanych np. w ramach realizowanego przez firmę Abrys projektu pt. #wybieramsrodowisko wynika, że żywe zaniepokojenie branżowców budziły i nadal budzą kwestie dotyczące bezpieczeństwa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, która w przeważającej mierze zalicza się do kategorii infrastruktury krytycznej. Do podobnych wniosków w swoim raporcie doszła ostatnio Najwyższa Izba Kontroli.
Branżowcy wod-kan w kontekście bezpieczeństwa (a raczej jego braku) obawiają się wieloaspektowych zagrożeń, począwszy od tych, które dotyczą zmian zachodzących w środowisku naturalnym (jak np. susze, anomalie pogodowe czy też ocieplenie klimatu), aż po te, za którymi kryje się działanie człowieka (np. w związku z wojną w Ukrainie czy też działalnością ogólnoświatowych środowisk hakerskich). Dodajmy, że odczucia branżowców w tej materii są głęboko pesymistyczne. Powtarza się w nich motyw braku usystematyzowanych metod działania w odniesieniu do sytuacji kryzysowych.
Polska nie jest przygotowana
Nie inaczej brzmi opublikowany niedawno raport Najwyższej Izby Kontroli o stanie przygotowań państwa na zagrożenia związane z działaniami hybrydowymi. W dokumencie tym czytamy, że: „Polska nie jest przygotowana na zagro...