Według rybnickiego samorządu to efekt antysmogowych działań miasta i mieszkańców.
Lżej oddychać
„Po raz pierwszy w Rybniku poniżej rocznej normy spadła też liczba dni z przekroczeniami stężeń pyłu PM10 (16 dni przy maksymalnie dopuszczalnych 35 dniach z przekroczeniami średniodobowego stężenia 50 mikrogramów w ciągu roku)” – podaje Urząd Miasta Rybnik.
Rzeczniczka urzędu miasta Agnieszka Skupień rozesłała w środę wyniki pomiarów automatycznych z jedynej w Rybniku stacji państwowego monitoringu, która od kilkunastu lat, w tym samym miejscu – przy ul. Borki – i tymi samymi metodami, mierzy jakość powietrza. Najnowsze wyniki dotyczą średnich danych pomiarów z 2023 r.
„Z danych wynika jednoznacznie, że wartość najważniejszego wskaźnika, tj. średniorocznego stężenia pyłu PM10, osiągnęła poziom 23 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (rok wcześniej 28 mikrogramów – PAP), co jest najniższym wynikiem w historii pomiarów i wynikiem znacznie poniżej normy wynoszącej do 40 mikrogramów średniorocznie” – skomentował, cytowany przez Skupień, główny specjalista w wydziale rozwoju Urzędu Miasta Rybnik, Bartłomiej Kozieł.
„Co ważne, także drugi ze wskaźników opisujących zanieczyszczenie pyłem zawieszonym, tj. liczba dni z przekroczeniami normy PM10, zaliczył w 2023 r. spektakularny spadek i po raz pierwszy w historii osiągnął poziom poniżej normy i wyniósł tylko 16 dni” – zaznaczył Kozieł.
Co dała uchwała antysmogowa
Porównał także dane z pomiaru automatycznego stacji przy ul. Borki z 2017 r. (data uchwalenia uchwały antysmogowej) i 2023 r. „Na tych danych doskonale widać jak poprawiło się powietrze w Rybniku. Średnie stężenia miesięczne oraz maksymalne dobowe stężenia są w każdym miesiącu 2023 r. niższe od analogicznych miesięcy 2017 r.” – stwierdził urzędnik.
Miasto akcentuje, że taka poprawa jakości powietrza nie byłaby możliwa bez zaangażowania mieszkańców, którzy złożyli najwięcej w Polsce wniosków do ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze – w ciągu 5 lat od września 2018 r. do września 2023 r. 6 270 wniosków o dofinansowanie.
Kij i marchewka
W tym samym okresie podpisano 5 696 umów o dofinansowanie z Czystego Powietrza i fizycznie ukończono 4545 inwestycji. Kwota wypłaconych rybniczanom dotacji z programu przekroczyła już 48,6 mln zł.
Oprócz tego w mieście Rybnik jest realizowany program Ciepłe Mieszkanie, z którego mogą korzystać właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a także szeroki program wymiany źródeł i termomodernizacji budynków użyteczności publicznej oraz komunalnych budynków wielorodzinnych. W latach 2022-23 realizowano też programy grantowe dla właścicieli budynków jednorodzinnych współfinansowane ze środków UE i budżetu miasta (ostatecznie dofinansowano 726 inwestycji).
Rybnicka straż miejska prowadzi kontrole posesji pod względem przestrzegania uchwały antysmogowej woj. śląskiego. W 2023 r. przeprowadzono 3008 takich kontroli. Strażnicy stwierdzili 225 wykroczeń, z czego 64 zakończyło się wystawieniem mandatu, 18 skierowaniem sprawy do sądu, a 128 pouczeniem z wyznaczeniem terminu powtórnej kontroli.
Komentarze (0)