Zgodnie z decyzją wydaną przez nadleśniczego Nadleśnictwa Olkusz, tereny leśne objęte zakazem wstępu wyznaczono na 16 obszarach w leśnictwach Pomorzany i Żurada, znajdujących się na terenie gmin: Bolesław, Olkusz i Klucze. Występują tam zniszczenia drzewostanu i degradacja runa leśnego spowodowane wystąpieniem zapadlisk oraz postępujące zalewiska i erozja gruntu. Tereny te oznaczono tablicami o zakazie wstępu.
Zakaz do końca roku z możliwością zmian
Wprowadzony zakaz wstępu obowiązuje do końca tego roku z możliwością skrócenia, bądź wydłużenia okresu jego obowiązywania.
Zapadliska pojawiające się na terenach tych gmin to efekt dawnej działalności górniczej prowadzonej przez kopalnię rud cynkowo-ołowiowych “Olkusz-Pomorzany” należącej do Zakładów Górniczo-Hutniczych “Bolesław” w Bukownie.
Wydobycie w tej kopalni zostało zakończone w 2020 r., a następnie wyłączono pompy odwadniające wyrobiska. W 2022 roku spółka ZGH “Bolesław” powołała specjalny zespół ds. monitoringu potencjalnych zapadlisk, aby monitorować obszary po eksploatacji zawałowej w swoich byłych kopalniach.
Nasilające się zapadliska
Wójt Bolesławia Krzysztof Dudziński mówił PAP w ubiegłym roku, że zapadliska ziemi nie są niczym nowym na terenie gminy i pojawiają się od kilkudziesięciu lat. Jak przyznał, w ostatnich latach, po zamknięciu kopalni, zjawiska nasiliły się, ale dochodzi do nich na obszarach leśnych.
W połowie lutego ub.r. zapadlisko związane z działalnością ZGH “Bolesław” pojawiło się kilkanaście metrów od nowo wybudowanej obwodnicy Bolesławia. Dziura ma ok. 8 m średnicy i ok. 5 m głębokości. Zarząd Drogowy w Olkuszu zdecydował o czasowym wyłączeniu obwodnicy z ruchu. Niecały miesiąc później po drugiej stronie drogi wystąpiło drugie zapadlisko.
Komentarze (0)