Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Strefa Czystego Transportu w Krakowie pod dużym znakiem zapytania

Strefa Czystego Transportu w Krakowie pod dużym znakiem zapytania
pap/jw
11.01.2024, o godz. 13:43
czas czytania: około 2 minut
0

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowił unieważnić uchwałę Rady Miasta Krakowa dotyczącą wprowadzenia w mieście Strefy Czystego Transportu. Uchwałę o SCT zaskarżył wojewoda małopolski i dwie osoby prywatne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozpatrzył w czwartek skargi wojewody małopolskiego i dwóch osób prywatnych na uchwałę radnych miasta o Strefie Czystego Transportu. Sąd odrzucił skargi mieszkańców, ale uwzględnił skargę wojewody i postanowił unieważnić uchwałę o SCT w całości.

Strefy Czystego Transportu powstają po to, by poprawić jakość powietrza poprzez ograniczenie emisji spalin i innych substancji szkodliwych. W takiej strefie występują różnego typu ograniczenia dla pojazdów. Mogą poruszać się w niej wyłącznie auta spełniające odpowiednie normy emisji spalin.

Pierwsza taka strefa w Polsce?

Uchwałę o Strefie Czystego Transportu radni Krakowa przyjęli w listopadzie 2022 r. Zgodnie z dokumentem, SCT miałaby obowiązywać na terenie całego miasta i być pierwszą taka strefą w Polsce.

Strefa miała zacząć obowiązywać na terenie całego miasta od 1 lipca 2024 r. Uchwałę tę do WSA zaskarżył poprzedni wojewoda Łukasz Kmita (PiS) na prośby mieszkańców sprzeciwiających się wprowadzeniu tej strefy.

Zakwestionowana uchwała

Wojewoda małopolski w uzasadnieniu zakwestionował zgodność zapisów miejskiej uchwały z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Rada miasta – jak podał w oświadczeniu urząd wojewódzki – nie określiła w sposób wystarczający granic obszaru SCT oraz nie zawarła regulacji dotyczących sposobu organizacji ruchu w tej strefie. Zarzucono także radzie miasta m.in. “zbyt daleko idącą ingerencję w sferę konstytucyjnych praw i wolności, takich jak wolność człowieka, wolność poruszania się, równość wobec prawa czy własność naruszającą zasadę proporcjonalności”.

Obecny wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar (PSL) nie skrytykował idei wprowadzenia SCT, ale ocenił, że w kształcie proponowanym przez radnych miasta, byłaby ona utrudnieniem dla wielu Małopolan.

Postanowienie WSA nie jest prawomocne.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024