Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Strajk niemieckich kolejarzy spowoduje spore utrudnienia na polskich torach

Strajk niemieckich kolejarzy spowoduje spore utrudnienia na polskich torach
Bartłomiej Leśniewski
23.01.2024, o godz. 9:00
czas czytania: około 4 minut
0

- Z powodu strajku związku zawodowego GDL w Niemczech od środy do poniedziałku duża liczba pociągów niemieckiej sieci DB nie będzie kursowała – informuje PKP Intercity. I przestrzega, że kłopoty dotyczyć będą także niemieckich połączeń naszego narodowego przewodnika.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

„Kursowanie pociągów do/z Monachium, relacji Warszawa-Wiedeń-Monachium, jest w trakcie ustaleń z przewoźnikiem niemieckim. Po wypracowaniu rozwiązania, informacja zostanie zaktualizowana poniżej” – zastrzega PKP Intercity.

Przez granicę: tylko autobusami

Połączenia z Monachium to jeszcze niewiadoma. Wiadomo już jednak co będzie się działo z połączeniami w kierunku Berlina. Ogólna zasada: pociągi dojadą do polskich stacji granicznych. Stamtąd podróżni zostaną przetransportowani na niemiecką stronę autobusami, do najbliższej niemieckiej stacji granicznej. W dalszą podróż ruszą niemieckimi pociągami regionalnymi.

Bo w Niemczech – te regionalne strajkować nie będą. Strajk ogarnie jedynie połączenia dalekobieżne i transgraniczne, co skutecznie zablokuje sam przejazd przez granicę, ale już nie zablokuje dalszą podróż kolejami regionalnymi. Stąd pomysł na przewożenie pasażerów przez granicę autobusami. Podróż dzięki temu – choć uciążliwa – będzie możliwa.

Kierunek Berlin

PKP Intercity przekazuje informacje połączeń z Warszawy, Krakowa i Gdyni do Berlina oraz z powrotem:

  • 23 stycznia 2024 r. pociągi nr 56 (rel. Przemyśl – Berlin) oraz Berlin – Warszawa Express nr 40, 44, 46 skończą bieg w Rzepinie. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem. Pozostałe pociągi kursujące między Polską na Niemcami będą jeździły zgodnie z rozkładem jazdy.

 

  • 24-28 stycznia 2024 r. wszystkie pociągi z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski kończą i rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin – Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem.

 

  • 29 stycznia 2024 r. niemal wszystkie pociągi z Polski do Berlina oraz z Berlina do Polski kończą i rozpoczynają bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Rzepin-Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Frankfurt (Oder)-Berlin odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem. Wyjątkiem jest pociąg Berlin – Warszawa Express nr 40, który pojedzie w pełnej relacji do Berlina.

 

  • 30 stycznia 2024 r. pociąg Berlin – Warszawa Express nr 41 pojedzie w pełnej relacji z Berlina, natomiast pociągi nr 45, 57 i 47 rozpoczną bieg na stacji Rzepin. Na odcinku Frankfurt (Oder) – Rzepin kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zapewniana przez PKP Intercity. Transport na odcinku Berlin – Frankfurt (Oder) odbywać się będzie pociągami regionalnymi (linia RE1), które nie są dotknięte strajkiem. Pozostałe pociągi kursujące między Polską na Niemcami będą jeździły zgodnie z rozkładem jazdy.

Pozostałe połączenia

Pociągi regionalne Ostdeutsche Eisenbahn GmbH (ODEG) na trasie Berlin – Frankfurt (Oder) – Berlin (linia RE1) nie są objęte strajkiem i kursują średnio co 20 minut.

Przystanki zastępczej komunikacji autobusowej znajdują się na placu przed dworcem kolejowym w Rzepinie oraz przez dworcem Frankfurt (Oder). Godziny odjazdów zastępczej komunikacji autobusowej z Frankfurtu (Oder) w kierunku Rzepina są takie same jak godziny odjazdu pociągów w obowiązującym rozkładzie jazdy.

Zwroty i reklamacje

Podróżni, którzy posiadają bilety do i z Niemiec wydane najpóźniej 22 stycznia 2024 roku na przejazdy od 23 do 29 stycznia 2024 roku, mogą jechać na podstawie posiadanego biletu od 23 stycznia 2024 roku do 5 lutego 2024 roku.

„Dotyczy to wszystkich rodzajów biletów, również wydanych według ofert specjalnych w tym Super Promo International. Nieodpłatną rezerwację miejsca można otrzymać w kasie biletowej. Podróżni odbywają przejazd na całej trasie na podstawie już posiadanego biletu, np. mając bilet na przejazd z Warszawy do Berlina, podróżny odbywa przejazd pociągiem na podstawie jednego biletu do Rzepina, autobusem zastępczej komunikacji autobusowej z Rzepina do Frankfurtu nad Odrą oraz pociągiem ODEG linii RE1 z Frankfurtu nad Odrą do Berlina” – czytamy w komunikacie PKP Intercity

Wprowadzone zostały także szczególne zasady zwrotów biletów międzynarodowych ważnych na przejazdy do i z Niemiec, kupionych w kanałach sprzedaży PKP Intercity najpóźniej 22 stycznia 2024 roku i ważnych na przejazdy od 24 do 29 stycznia 2024 roku.


Warszawskie Koleje Dojazdowe. Brak porozumienia, strajk nie ma końca

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024