Miasto Konin jest miastem pełnym zieleni, terenów rekreacyjnych i ekologicznych rozwiązań. Jednym z przykładów stało się niedawno zrealizowane Zielone Podwórko Miejskie – Chorzeń!

Powstało ono dzięki otrzymanemu dofinansowaniu od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG, z budżetu państwa, a także przy udziale miasta.

Projekt powstał w ramach realizacji projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”. Projekt techniczny wykonał partner w projekcie  Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Na Chorzniu – w nietypowy sposób został wykonany system retencji wód opadowych. Mamy tu łapacz deszczu oraz ciekawe formy rzeźby miejskiej w postaci liści zbierających wodę opadową do niecki retencyjnej. Elementy te stanowią system retencji wód opadowych, które mają na celu zbieranie większej ilości wody pochodzącej z opadów deszczu, które będą „wyłapywane” przez liście zbierające wodę oraz łapacz deszczu, a następnie prowadzone do niecki retencyjnej, gdzie będą powoli wsiąkać w grunt. Woda opadowa jest infiltrowana do gruntu, zamiast uciekać do kanalizacji deszczowej lub rozpływać się w sposób niekontrolowany po nawierzchniach.

Zastosowany system ma działanie praktyczne oraz edukacyjne – jako element błękitno-zielonej infrastruktury stosowanej w celu adaptacji do zmian klimatycznych, których następstwem są m. in. ulewne deszcze i powodzie miejskie.

To nie wszystko co tutaj spotkamy. Zielone Podwórko Miejskie to ciekawa przestrzeń z elementami edukacyjnymi. Pojawiły się nowe ławki z oparciem i podłokietnikami dla osób ze szczególnymi potrzebami, którzy będą mogli w tym miejscu wygodnie wypocząć. Pozostałe elementy małej architektury to nowe kosze do segregacji śmieci, donica z funkcją RED BOX oraz 140 m2 zielonych fasad, gdzie posadzono winobluszcz zaroślowy. Pojawiły się tu także duże rabaty z roślinnością. Posadzono  sadzonki: szałwi omszonej, rozplenicy japońskiej, turzycy oszimskiej oraz żurawki! Całość uzupełniają lampy hybrydowe wyposażone w panele solarne oraz turbiny wiatrowe.

Na wiosnę ten teren będzie stanowił przyjemne miejsce do wypoczynku. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej!

Projekt pn.: „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”, realizowany jest w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, korzysta z dofinansowania o wartości prawie 8,7 mln zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz ponad 1,5 mln PLN otrzymanego z budżetu państwa!