Tężnia solankowa, zwana także gradiernią lub inhalatornią solankową, jest budowlą z drewna oraz gałęzi tarniny, wokół której tworzy się prozdrowotny aerozol solankowy. W Polsce tężnie zyskują na popularności, o czym świadczy zwiększająca się liczba tych konstrukcji w różnych miastach, a ich mieszkańcy chętnie je odwiedzają i z niecierpliwością czekają na otwarcie kolejnych. 

Nic dziwnego – inhalacje w tężniach mają działanie lecznicze, ale również jest to świetne miejsce do odpoczynku po ciężkim dniu. Największe z nich znajdują się w Ciechocinku, Inowrocławiu, Busku-Zdroju, Wieliczce i Konstancinie-Jeziornie.

Budowa 

Na początek wybierane jest odpowiednie miejsce, na którym ma powstać tężnia solankowa. Najczęściej są to parki rekreacyjne lub osiedla mieszkaniowe, czyli przestrzenie z dużą dostępnością dla mieszkańców miast. Unika się natomiast lokalizacji z natężoną głośnością, ponieważ tężnie mają służyć relaksacji i wyciszeniu. Należy wziąć pod uwagę także konieczność oddalenia od terenów zielonych, ponieważ solanka działa wyniszczająco na roślinność. Ale tak naprawdę po uwzględnieniu tych kilku wymienionych powyżej zastrzeżeń minitężnię można wybudować także w domu, w ogrodzie, spa czy w hotelu. 

Inhalatornia

Po określeniu lokalizacji powsta...