Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Świdnica. Trwają prace na terenie ogródka jordanowskiego

Świdnica. Trwają prace na terenie ogródka jordanowskiego
jw
17.02.2024, o godz. 9:27
czas czytania: około 2 minut
0

Na terenie Ogródka Jordanowskiego w Świdnicy kończy się montaż stylowego ogrodzenia oraz elementów placu zabaw. Już niedługo rozpoczną się prace związane z nasadzeniem zieleni – informuje Magdalena Dzwonkowska z Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Świdnicki ogródek jordanowski przechodzi metamorfozę. Właśnie pojawia się stylowe ogrodzenie a plac zabaw zyskuje nowe elementy zabawowe. Magistrat zapowiada prace związane z nowymi nasadzeniami zieleni.

Garść nowości

Na ten moment została wybudowana już fontanna, powstały również nowe alejki. Przewidziano także oświetlenie terenu lampami parkowymi, monitoring, montaż ławek, koszy oraz stojaków rowerowych. Nowością na placu zabaw dla dzieci będą krzywe lustra oraz ogródek ziołowy.

– Na niektóre inwestycje mieszkańcy muszą czasami poczekać, bo nigdy nie będziemy dysponować środkami pozwalającymi wykonać “wszystko”. Mam nadzieję, że dla świdniczan finał prac będzie wielką satysfakcją. To kolejne “zielone miejsce” rekreacji i wypoczynku, które będzie licznie odwiedzane – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Wykonawcą inwestycji jest Zakład Ogólnobudowlany REMECO. Środki zewnętrzne na realizację zadania pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Koszt zadania to ponad 2 mln 900 tys. zł. Planuje się, że prace powinny zakończyć się w kwietniu tego roku.

Ogródki jordanowskie

Można powiedzieć, że ogródki jordanowskie to tereny zieleni, zakładane głównie na terenach miast, a przeznaczane dla rozwoju dzieci i młodzieży. Nazwa “ogródki jordanowskie” pochodzi od nazwiska lekarza Henryka Jordana, pomysłodawcy i założyciela pierwszego ogrodu tego typu w Krakowie. Miasto to znajdowało się wówczas pod zaborem austriackim, co ma ogromne znaczenie dla zrozumienia idei Jordana, którą było założenie specjalnie dla dzieci i młodzieży ogrodu (parku) wypoczynku i zabawy bogatego w polskie wątki patriotyczne. Wzorcowym ogrodem tego typu jest istniejący i działający do dzisiaj pod nazwą Park Miejski dr. Henryka Jordana, założony w 1889 r. na powierzchni ok. 22 ha.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024