Emilia Nachowiak z Agencja Rozwoju Regionalnego powiedziała PAP, że instytucja czeka na zgłoszenia od przedsiębiorców mających pomysł na wdrożenie technologii wodorowych.
Sfinansują pomoc eksperta
Wyjaśniła, że wsparcie ARR polega na znalezieniu i sfinansowaniu eksperta, który doradzi przedsiębiorstwu lub przygotuje dla niego dokumentację, np. ekspertyzy dotyczące realizacji innowacji. Projekt nie ma ram finansowych ani czasowych, każdy ze zgłoszonych pomysłów będzie analizowany przez instytucję indywidualnie.
“Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej, zwłaszcza w zakresie zaspokajania szybko rosnących potrzeb na energię odnawialną. Jednym z czynników szczególnie sprzyjających rozwojowi technologii wodorowych jest rosnące zainteresowanie społeczeństwa ochroną środowiska i jak najszybszym osiągnięciem neutralności klimatycznej” – powiedziała PAP Emilia Nachowiak.
Zastosowania wodoru
Wsparcie obejmuje pomysły wykorzystujące zielony wodór. Chris Kwacz z poznańskiej grupy ekspertów Meet Hydrogen powiedział PAP, że tego typu wodór powstaje przy użyciu prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych lub farm wiatrowych. Wykorzystywany może być np. do napędzania pojazdów należących do przedsiębiorstwa. To rozwiązanie szczególnie ważne dla firm, które startują w przetargach organizowanych przez samorządy. Od 2022 r. istnieje wymóg co najmniej dziesięcioprocentowego udziału pojazdów elektrycznych lub na gaz we flocie. Samochody wodorowe ten wymóg spełniają.
Kwacz zauważył, że wodór w coraz szerszym stopniu wykorzystywany jest również do magazynowania energii.
Jak to działa?
„Nadwyżki energii wiatrowej czy z fotowoltaiki, których nie możemy oddać do sieci, kierujemy do elektrolizera, który produkuje wodór. Można go magazynować w stanie ciekłym albo sprężonym – zazwyczaj w butlach pod ciśnieniem, by potem wykorzystać do ogrzania budynków, oświetlenia czy zasilania samochodu, czyli wszędzie tam gdzie potrzebny jest prąd” – powiedział.
Jako przykład podał urządzenie wielkości lodówki, które mieści w sobie magazyn wodoru, elektrolizer oraz ogniwo paliwowe, za pomocą którego można produkować prąd.
Projekt Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie realizowany jest w ramach programu „Life After Coal – Wdrażanie Strategii na Rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040”. Fundusze unijne mają pomóc w transformacji regionu – odejścia od wydobycia i spalania paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Jednym z kierunków obranych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest właśnie promowanie rozwiązań wodorowych.
Komentarze (0)