Kolejna realizacja w ramach projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” to Zielone Podwórko Miejskie – Osiedle Diamentowe.

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz budżetu państwa teren uzyskał nowe zagospodarowanie! Wcześniej odbyły się tam konsultacje społeczne, które wskazały główne potrzeby społeczne. Mieszkańcy zwracali uwagę na rekreację, spacery i zabawę.

Powstały ścieżki, nowe nasadzenia roślin w postaci rabat. Został wykonany systemy retencji wód opadowych: pojawił się łapacz deszczu oraz liście zbierające wodę opadową, niecka retencyjna, ogród deszczowy oraz suchy potok. To edukacja poprzez przedstawienie zagospodarowania nadmiaru wody opadowej, która stanowi ważny czynnik w obliczu zmian klimatu.

Całość uzupełniają nowe ławki z oparciem i podłokietnikami. Pozostałe elementy małej architektury to nowe kosze do segregacji oraz donica z funkcją REDBOX, która będzie zawierała kod QR do aplikacji z grą miejską. Został poprawiony mikroklimat i powstała przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.

Szkolenie dla uczniów 

Działania w projekcie zostaną wsparte działaniami edukacyjnymi! W kwietniu będzie przeprowadzone wśród konińskich uczniów e-szkolenie pn. „Klimatyczne przebudzenie”. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz szkół średnich poszerzą swoją wiedzę, poznając odpowiedzi na pytania: dlaczego temperatura się podnosi? – przyczyny zmian klimatu, a także, w jaki sposób człowiek wpływa na klimat; skutki zmian klimatu i w jaki sposób zmiany klimatu oddziałują na otaczający nas świat? Młodzież będzie się uczyć także o wodzie, by uświadomić problem niedostatku wody pitnej na świecie oraz podkreślić konieczność jej oszczędzania, racjonalne gospodarowanie wodą i niezanieczyszczanie jej w codziennym życiu. Podczas szkolenia zostanie poruszony temat „Jak wytrzymać w mieście, gdy jest tak gorąco?”, a pomoże w tym pokazanie rozwiązań zielono-niebieskiej infrastruktury. „Co mogę zrobić dla mojego otoczenia i planety?” – to kolejny temat, który będzie poruszony, pokazane zostaną też wtedy dobre nawyki ekologiczne.

Cel projektu

Przypominamy, że celem projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” jest zwiększenie odporności miasta na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja do nich, podniesienie świadomości społecznej na temat zmian klimatu, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej!

Projekt pn.: „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”, realizowany jest w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, korzysta z dofinansowania o wartości 8,7 mln zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz 1,5 mln PLN otrzymanego z budżetu państwa!