W ramach propozycji resortu klimatu, do kaucji za butelki i puszki nie będzie doliczany podatek VAT. Jednocześnie, część nowych rozwiązań, które ma wprowadzić resort, obejmuje zwiększenie kaucji za butelki szklane wielokrotnego użytku do 1 zł. Te zmiany planowane są w kontekście nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym, o czym poinformowała wiceminister Anita Sowińska na czwartkowej konferencji prasowej.
Planowane wdrożenie systemu ma mieć miejsce od 1 stycznia 2025 r.
Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska podczas konferencji prasowej poinformowała o propozycjach resortu, które mają zostać uwzględnione w nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym. Te propozycje wynikają z konsultacji przeprowadzonych między innymi z branżą napojów, recyklingu, producentami recyklomatów, samorządami oraz z resortem finansów.
Sowińska zaznaczyła, że jednym z proponowanych rozwiązań jest zwolnienie opakowań objętych systemem kaucyjnym z podatku VAT. Wcześniej branża producentów napojów oraz handlu zwracała uwagę na niejednoznaczność obecnych przepisów, co do opodatkowania kaucji stawką VAT na poziomie 23%. Podkreślano, że taka interpretacja oznaczałaby dodatkowy podatek dla konsumentów, co nie jest zgodne z intencjami systemu kaucyjnego.
Wiceminister podkreśliła, że celem resortu jest, aby w ustawie o systemie kaucyjnym było wyraźnie zaznaczone, by opakowania objęte systemem kaucyjnym były zwolnione z VAT. “Cieszę się, że Ministerstwo Finansów potwierdziło, że jest otwarte na zmiany w ustawie o VAT” – dodała.
.@anitasowinska na konferencji w @MKiS_GOV_PL: Nasze postulaty, to:
✅ Kaucja bez VAT. Chcemy, aby wyraźnie zaznaczyć w ustawie, że opakowania jednorazowego i wielokrotnego użytku zostaną zwolnione z VAT.
✅ Kaucja musi iść za opakowaniem, bo to zapewni bezpieczeństwo naszemu… pic.twitter.com/smsAgCwglJ— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) March 7, 2024
Kolejnym aspektem nowelizacji ustawy kaucyjnej ma być ustanowienie zasady, że kaucja będzie podążać za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Jest to praktyka obowiązująca w krajach, gdzie funkcjonują systemy kaucyjne. Sowińska zwróciła uwagę, że z niewyjaśnionych przyczyn nie wprowadzono tego rozwiązania w polskich przepisach, a kaucja obecnie pobierana jest jedynie od konsumenta końcowego w sklepie. Planowane zmiany zakładają, że producent napoju pobierze kaucję od hurtownika, a ten z kolei od detalu, który następnie przekaże ją konsumentowi.
Komentarze (0)