W 2024 roku nastąpi przełom w walce ze smogiem. Używanie pozaklasowych pieców, popularnie zwanych kopciuchami, zostanie zakazane niemal w połowie kraju.

W Polsce każdego roku umiera ponad 45 tys. osób z powodu zanieczyszczenia powietrza. Główną przyczyną powstawania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia, głównie pyły, pochodzące z domowych pieców grzewczych na węgiel. Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) wynika, że na wymianę nadal czeka ponad dwa miliony „kopciuchów”, które nie spełniają żadnych norm ekologicznych. 

Krakowscy pionierzy

Uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania kotłów, pieców i kominków, które emitują najwięcej zanieczyszczeń, określają, do kiedy mieszkańcy poszczególnych województw muszą wymienić przestarzałe piece. Pionierem w konsekwentnym egzekwowaniu likwidacji pozaklasowych kotłów i wymiany ich na nowoczesne źródła oraz podłączenia do miejskiej sieci ciepła systemowego jest Kraków. Zakaz stosowania węgla i drewna w stolicy Małopolski wprowadzono przeszło cztery lata, 1 września 2019 roku. Od tego czasu prawie 100% budynków w Krakowie jest już ogrzewanych proekologicznie, a jakość powietrza w mieście znacznie się poprawiła.

Z początkiem tego roku zakaz używania „kopciuchó...