Występujące na obszarze Pińczowa (woj. świętokrzyskie), surowce naturalne oraz klimat gwarantują możliwość prowadzenia w przyszłości lecznictwa uzdrowiskowego. Potwierdza to Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym właśnie projekcie rozporządzenia Rady Ministrów RP w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej części miasta Pińczów.
Obszar ochrony uzdrowiskowej
Status obszaru ochrony uzdrowiskowej dotyczyć będzie części miasta Pińczów, czyli: Osiedla Zdrojowego, części sołectwa Włochy – Osiedla Górki-Włochy i sołectw: Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska, położonych na obszarze gminy Pińczów.
Jak wskazano w powyższym dokumencie, lecznictwo uzdrowiskowe na tym obszarze objąć ma: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby skóry, choroby układu nerwowego, choroby kardiologiczne i nadciśnienie.
Wniosek burmistrza Pińczowa
Powyższy ministerialny dokument potwierdzający walory i status uzdrowiska, to efekt starań burmistrza gminy Pińczów Włodzimierza Baduraka, który 3 sierpnia 2023 r. wystąpił do Ministra Zdrowia z prośbą o wydanie decyzji w sprawie potwierdzenia możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze uznanym za obszar ochrony uzdrowiskowej Pińczów.
W efekcie, minister po rozpatrzeniu operatu uzdrowiskowego, jak również dokumentacji uzupełniającej przekazanej przez włodarza Pińczowa, stwierdził, że zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, postulowany obszar ochrony uzdrowiskowej Pińczów spełnia warunki konieczne do potwierdzenia możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a tym samym, warunki środowiskowe.
Szczegółowa lokalizacja strefy
W projekcie rządowego rozporządzenia zapisano min., że „części miasta Pińczów, czyli Osiedlu Zdrojowemu, części sołectwa Włochy – Osiedlu Górki-Włochy i sołectwom: Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska, położonym na obszarze gminy Pińczów, w powiecie pińczowskim, w województwie świętokrzyskim, nadaje się status obszaru ochrony uzdrowiskowej”, a granice Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej Pińczów obejmują część miasta Pińczów – Osiedle Zdrojowe, część sołectwa Włochy – Osiedle Górki-Włochy i sołectwa: Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska.
Nieobciążająca działalność gospodarcza
W efekcie, po przyjęciu wyżej opisanych regulacji prawnych, miejscowa działalność gospodarcza podlegać będzie ograniczeniom dotyczącym ochrony środowiska związanym z posiadanym przez obszar jej wykonywania statusem obszaru ochrony uzdrowiskowej, jak również ograniczeniom wynikającym z przepisów ustawy uzdrowiskowej w zakresie i w zależności od strefy ochrony uzdrowiskowej.
Obowiązywać będzie min. zakaz dotyczący budowy zakładów przemysłowych, obiektów handlowych o powierzchni użytkowania większej niż 400 metrów kwadratowych, obiektów budowlanych mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, w szczególności takich jak: warsztaty samochodowe, wędzarnie, garbarnie, z wyjątkiem obiektów budowlanych służących poprawie stanu sanitarnego uzdrowiska, w szczególności takich jak: sieć wodno-kanalizacyjna, sieć gazowa, kotłownie gazowe, wiercenia wykonywane w celu ujmowania wód leczniczych.
W zamian Pińczów zyska szerokie możliwości gospodarczego rozwoju związane z obsługą ruchu uzdrowiskowego i turystycznego.
Komentarze (0)