Zielone Podwórko Miejskie na V osiedlu – to kolejna realizacja w ramach projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”. Projekt techniczny wykonał partner miasta w tym przedsięwzięciu, czyli Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Teren na V osiedlu w Koninie zmienił się diametralnie. Rozszczelniono ok. 845 metrów kwadratowych asfaltowej nierównej nawierzchni. W miejscu betonowego deptaka powstała ścieżka mineralna wodoprzepuszczalna. Pojawiły się rabaty z nasadzeniami roślinności zatrzymującej wodę i dającej cień. Zasadzono byliny, krzewy a także drzewa liściaste.

W ramach projektu powstał system retencji wód opadowych, w skład którego wchodzą dwie niecki retencyjne oraz 3 łapacze wody opadowej. Takie rozwiązanie ma działanie praktyczne oraz edukacyjne – jako element błękitno-zielonej infrastruktury stosowanej w celu adaptacji do zmian klimatycznych, których następstwem są m.in. ulewne deszcze i powodzie miejskie.

Całość uzupełniona została o elementy małej architektury: ławki z donicami na zieleń, zielona donica z funkcją REDBOX zawierająca kod QR do aplikacji z grą miejską, 10 gazonów z zielenią pochłaniającą spaliny oraz kosze do segregacji odpadów.

Zielone Podwórko Miejskie – V osiedle stało się miejscem przyjaznym dla mieszkanek i mieszkańców osiedla.

Cel projektu

Przypominamy, że celem projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” jest zwiększenie odporności miasta na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja do nich, podniesienie świadomości społecznej na temat zmian klimatu, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej!

Projekt pn.: „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”, realizowany jest w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Korzysta z dofinansowania o wartości prawie 8,7 mln zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz ponad 1,5 mln zł otrzymanego z budżetu państwa.