Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Kraków z unijną kasą na uruchomienie farm fotowoltaicznych

Kraków z unijną kasą na uruchomienie farm fotowoltaicznych
Bartłomiej Leśniewski
16.04.2024, o godz. 11:04
czas czytania: około 2 minut
0

Kraków otrzyma dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy, przyznane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, na pilotażowy projekt rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

„Wsparcie finansowe w wysokości 430,6 tys. zł pozwoli na powstawanie na terenie Krakowa większych instalacji fotowoltaicznych” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Kraków.

 Miejskie farmy

Projekt ma sprawdzić możliwość współpracy mieszkańców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w podziale energii uzyskanej m.in. przez miejskie farmy fotowoltaiczne.

– Jeśli pilotaż się sprawdzi, Kraków będzie zabiegał w przyszłości o znacznie większe środki finansowe, wspierające takie rozwiązania na szerszą skalę – zapowiada Andrzej Kulig, zastępca prezydenta.

Celem projektu jest opracowanie dwóch koncepcji rozwoju, które pozwolą na wdrożenie i rozwój społeczności energetycznych działających w zakresie OZE na terenie Krakowa.

Dwa modele

Koncepcje będą oparte na dwóch modelach:

Pierwszy: gdzie miasto wspiera inicjatywy prosumenckie (zbiorowe, indywidualne i lokatorskie). Ta formuła przeznaczona jest przede wszystkim dla indywidualnych mieszkańców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Uwzględnia udział samorządu na poziomie przedinwestycyjnym

Drugi: w oparciu o zasoby gminne, wspierająca budowę większych elektrowni fotowoltaicznych, np. na terenach poprzemysłowych, wykluczonych w najbliższym czasie z innych form użytkowania. Mogą tu powstać większe instalacje fotowoltaiczne o mocy kilkudziesięciu MWp. Mogą być realizowane w różnych formach własnościowych np. własnej inwestycji miasta lub inwestycji mieszkańców Krakowa.

Dysponując własną elektrownią fotowoltaiczną miasto zyskałoby narzędzie do walki z ubóstwem energetycznym. „W tej koncepcji zakłada się udział samorządu na poziomie przedinwestycyjnym i w dalszym etapie inwestycyjnym, zaangażowanie jednostek miejskich, a członkami społeczności mogli być np. Domy Pomocy Społecznej, indywidualni mieszkańcy, również ci zagrożeni ubóstwem energetycznym” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Kraków.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024