Niemal wakacyjne wysokie temperatury, powiązane ze zmieniającym się klimatem, sprawiają że mieszkańcy miast coraz częściej korzystają z ogólnodostępnych poidełek. Gliwice, Olsztyn, Tarnowo, Gdańsk, Wadowice i Oława już uruchomiły miejskie zdroje, które pozwalają uśmierzyć pragnienie.
Miejskie zdroje w Gliwicach
Za sprawą słońca i niemal wakacyjnych, wysokich temperatur mieszkańcy i odwiedzający Gliwice mogą już chłodzić się “Gliwicką z głębin” na gliwickim Rynku, skwerach Doncaster i Dessau, na placu Mickiewicza oraz przy hali Arena Gliwice. Jak zapowiada gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, w następnej kolejności ruszą pozostałe poidełka, zlokalizowane naprzeciw dworca PKP, w parku Chopina i na terenie Centrum Przesiadkowego.
Ogólnodostępne źródełka miejskie z bezpłatną wodą pitną działają w Gliwicach od 2 lat. Standardowo są czynne w sezonie letnim, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Oferują wodę o bardzo dobrym składzie. “Gliwicka z głębin” jest pobierana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z zasobów podziemnego triasu, z głębokości ok. 130 m. Jest zdatna do bezpośredniego spożycia i zawiera podobny zestaw składników mineralnych co woda butelkowana.
Gdańskie poidełka
Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna z początkiem maja ponownie uruchomiła zdroje z wodą pitną w stolicy woj. pomorskiego. W Gdańsku jest 49 takich punktów. Zaczęły się pojawiać w przestrzeni miasta w 2012 r. – Pierwsze zdroje uliczne w Gdańsku powstały wzdłuż pasa nadmorskiego i Śródmieścia. Z czasem sytuowano kolejne, także na podstawie sugestii mieszkańców i w ramach projektów z Budżetu Obywatelskiego. Dziś 49 instalacji uśmierzających pragnienie rozsianych jest po całym Gdańsku, zwłaszcza w miejscach, w których jest duży ruch pieszy – informuje Urząd Miasta w Gdańsku.
Wadowicki zdrój
Po zimowej przerwie Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uruchomiło fontannę zdrojową przy ścieżce rowerowej od stadionu Skawy do korony zapory Jeziora Mucharskiego. Poidełko znajduje się przy wodociągach. Instalacja została sprawdzona, przeserwisowana a także sprawdzono, czy woda nadaje się do picia. Wszystko okazało się w porządku.
Wyposażone w zadaszenie, ławeczkę, stojak na rowery i kosz na śmieci miejsce jest z przyjemnością wykorzystywane przez biegaczy, spacerowiczów i jeżdżących tędy rowerzystów. Korzystanie ze zdroju jest możliwe od wiosny do jesieni. Przy jego budowie wykorzystano część niepotrzebnych elementów pochodzących z warsztatów wodociągów.
Oława, Olsztyn i Tarnów gaszą pragnienie
Na terenie Oławy znajduje się dwadzieścia trzy poidełka, które są okresowo dezynfekowane i czyszczone. Zakład Wodociągów i Kanalizacji zaprasza do korzystania z wyjątkowej “Oławskiej Średniozmineralizowanej”, która jest dostępna w każdym z punktów. Bezpieczeństwo wody jest ciągle monitorowane przez lokalne służby sanitarno-epidemiologiczne.
Zdroje zostały umieszczone w różnych kluczowych punktach miasta, takich jak place, parki i często uczęszczane ulice.
Na terenie Olsztyna funkcjonuje łącznie 15 zdrojów wodnych, z których można już korzystać. Znajdują się one m.in. na Starym Mieście, w okolicach Plaży Miejskiej oraz w Kortowie. Woda w poidełkach pochodzi ze źródeł trzecio i czwartorzędowych, czyli jest to woda oligoceńska, składem identyczna do tych, które można kupić w sklepie.
Również w Tarnowie włączono zdroje wodne. Zlokalizowane są przy ul. Bitwy pod Studziankami 1, ul. Jasnej 71, ul. Jasnej 77A i ul. Jasnej (przy rogu Słonecznej).
W Częstochowie aktywne są poidełka rozmieszczone przez całą długość Alei NMP, przy zieleńcu przy Alei Armii Krajowej 66, na Promenadzie Niemena, na Placu Orląt Lwowskich, w Parkach Staszica i Maja oraz na Starym Rynku.
Komentarze (0)